Nicolas Bouvier: Návod k použití světa

19. srpen 2011
02411058.jpeg

Švýcarský frankofonní cestovatel, fotograf, ikonograf, průvodce, muž mnoha povolání, spisovatel a básník Nicolas Bouvier (1929 – 1998) je autorem jednoho z nejzajímavějších cestopisů 20. stol., zprávy o „pomalém cestování“ s názvem Návod k použití světa (1963, česky 2001).

Netradiční cestopis hovoří o jeho několikaletém putování přes Balkán, Turecko, Persii, Pákistán a Afghánistán. S Bouvierem cestoval malíř Thierry Vernet, který je autorem ilustrací knihy. Bouvierův Návod k použití světa ovlivnil celou generaci tzv. écrivains-voyageurs (spisovatelů–cestovatelů) a dočkal se řady reedic a překladů.

Bouvierovu osobitost nejlépe pochopíme z krátké citace z jednoho novinového rozhovoru z r. 1996: „Cestovatel by měl vůči cizím světům zachovávat maximální diskrétnost. Bouřlivými snahami o sblížení člověk spíš obtěžuje. (...) Cesta se povedla tehdy, když si ještě za dvacet let pamatuji její průběh. Ze všeho nejhorší je spěch. Je třeba nechat věci přijít k sobě, nechat je působit.“

Z překladu Hany Zahradníčkové připravila Vladimíra Bezdíčková. V roce 2007 natočil režiér Aleš Vrzák, účinkuje Miroslav Etzler.