Neztratit umění navigace. Svobodně designovat mapování světa

10. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Karolína Plášková, Tereza Lišková, Markéta Dolejšová a Tereza Stehlíková v ArtCafé | Foto: Anna Mašátová, Český rozhlas

Open.Forest.care, The Infra-ordinary Lab nebo Forensic Architecture vyvíjejí svébytné způsoby mapování světa. V čem je jejich síla? Odpovědí nabízí ArtCafé Terezy Liškové

Umělkyně a výzkumnice Tereza Stehlíková, urbanistka a kurátorka Karolína Plášková vedoucí Galerii Jaroslava Fragnera se spolu s badatelkou a designérkou Markétou Dolejšovou, jež vede Oddělení doktorského výzkumu na AVU, zamýšlejí nad výzkumem, který roste z umělecké, designérské a architektonické praxe. Může být pes spoluautorem článku? Kolik způsobů poznávání se vejde do těla? Kdy architektura svědčí o zločinech?

Architekti a architekty přinášejí do výzkumu práci s prostorem, který může být manifestací násilí nebo svědkem.

Karolína Plášková

Sympozium Ecstatic Truth, které spolupořádá Tereza Stehlíková, vzniklo v roce 2016. Akce dlouhodobě zkoumá problémy vynořující se na rozhraní pojmů jako je animace nebo dokumentární film. Letos se uskuteční 29. dubna v Praze na Vysoké škole kreativní komunikace. Se sympoziem je propojený i open call Ways of knowing, který má uzávěrku 31. března 2025.

Vlastní žitá zkušenost nás, výzkumníků, může být legitimním východiskem při tvorbě vědění.
Markéta Dolejšová

Poslouchejte od pondělí do pátku od 17.02 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.

Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na FB ArtCafé nebo na e-mail: artcafe@rozhlas.cz

Související