Biotou města proznívá mnohohlas. Postupujte městem v rojnici spolu s motýly, pavouky, ptáky i zvěří

5. červen 2024

Spletitý časoprostor města je útočištěm a domovem pestré škály nelidských entit. Noční motýl, netopýr s velkýma ušima, plachá srna, drobný pavouk i dravý pták spolu s lidmi vytvářejí komplexní symbiotickou strukturu, kde se hraje o život – v jeho různorodosti. Textově zvukové pásmo zaměřené na městské prostředí ve vztahu k jeho obyvatelům ze zvířecí říše nechá proznívat rozhovory s terénními nahrávkami a kompozicemi projektu Location Podcast od EURORADIO Ars Acustica group.

V pořadu uslyšíme teoretičku současného umění Terezu Špinkovou, Dagmar Zieglerovou z ekocentra Nyctalus, Helenu Rothovou z České arachnologické společnosti, kurátora sbírky motýlů Národního muzea Jana Šumpicha, Josefa Holeše, který zastává post nadlesního Lesů hlavního města Prahy, urbánního ekologa z Ústavu pro životní prostředí PřF UK a volnočasového ptáčkaře Jana Grünwalda.

Mezi promluvami proznívají terénní nahrávky, kompozice či úryvky skladeb, za nimiž stojí Sara Pinheiro, Marija Pečnik Kvesić, Agustín Genoud, Benjamin Kotík, Martin Pelan, Mark Karpilovksij, Dorothea Schürch, Antoine Läng, Jonáš Gruska, Margherita Brillada, Jean-Philippe Rameau (v interpretaci Aik Shin Tana a Martina Bernsteina) a další.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.