Nevěsta na prodej aneb Národní opera Čechů. Z esejistické tvorby Jiřího Gruši
V eseji Nevěsta na prodej (z roku 1977) se autor zabývá vznikem a ohlasy nejznámější české opery, jejím místem v české kultuře v kontextu s problematickou osobností jejího libretisty Karla Sabiny. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, prozaik a překladatel Jiří Gruša (1938–2011) studoval v letech 1957–1962 filozofii a historii na FF UK. Působil jako redaktor časopisu Tvář. V roce 1981 byl zbaven československého občanství a emigroval do NSR. Po roce 1990 působil v českých diplomatických službách Je autorem řady básnických, prozaických a esejistických knih, spoluautorem slovníku českých spisovatelů 1948–1978 (v samizdatu 1978).
Gruša psal tento esej v roce 100. výročí Sabinova úmrtí. Text vyšel původně v samizdatovém sborníku Česko-slovenský fejeton / fejetón 1977–1978 v pražské edici Petlice. Nově pak v souboru J. Gruša: Eseje a studie o literatuře a kultuře I (nakl. Barrister Principal, Brno 2015).
Související
-
S Danielem Dobiášem o Díle Jiřího Gruši (Básně). T. Salcmanová o dětském vnímání audioknih
Eva Ocisková hovoří s Danielem Dobiášem o šestém svazku Díla Jiřího Gruši (Básně). Poté Tamara Salcmanová o tom, jak děti vnímají audioknihy. Připravila Milena M. Marešová.
-
Karel Hvížďala: Vzkaz Jiřího Gruši
Grušova hlídka na Rýnu. Tak jsem nazval knihu našich rozhovorů, které jsme spolu vedli v Bonnu, v Praze a ve Vídni od počátku jeho exilu až do jeho smrti v roce 2011.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.