Nevěsta na prodej aneb Národní opera Čechů. Z esejistické tvorby Jiřího Gruši

28. září 2024

V eseji Nevěsta na prodej (z roku 1977) se autor zabývá vznikem a ohlasy nejznámější české opery, jejím místem v české kultuře v kontextu s problematickou osobností jejího libretisty Karla Sabiny. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkuje: Luděk Munzar
Připravil: Jiří Vondráček
Režie: Yvona Žertová

Básník, prozaik a překladatel Jiří Gruša (1938–2011) studoval v letech 1957–1962 filozofii a historii na FF UK. Působil jako redaktor časopisu Tvář. V roce 1981 byl zbaven československého občanství a emigroval do NSR. Po roce 1990 působil v českých diplomatických službách Je autorem řady básnických, prozaických a esejistických knih, spoluautorem slovníku českých spisovatelů 1948–1978 (v samizdatu 1978).

Gruša psal tento esej v roce 100. výročí Sabinova úmrtí. Text vyšel původně v samizdatovém sborníku Česko-slovenský fejeton / fejetón 1977–1978 v pražské edici Petlice. Nově pak v souboru J. Gruša: Eseje a studie o literatuře a kultuře I (nakl. Barrister Principal, Brno 2015).

autor: jvk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.