Návštěva generálního ředitele CERN v ČR

9. září 2014

Do České republiky přijel geneRální ředitel Evropské organizace pro jaderný výzkum CERNT Rolf-Dietr Heuer.

Jak částicová fyzika získává poznatky, Evropská strategie fyziky částic a budoucnost Evropské organizace pro jaderný výzkum – CERN, Progresivní detekční technologie ve fyzice mikrosvěta a makrosvěta – a především přednáška generálního ředitele CERNu v Praze; to byla některá z témat, kterými včera odborníci připomněli 60. výročí zmíněné největší laboratoře pro částicovou fyziku na světě.

Rolf-Dietr Heuer považuje už samo založení CERNu před 60 lety za mimořádný úspěch: začalo se o něm mluvit, bylo nedlouho po 2. světové válce: svět byl rozdělený, Evropa v troskách. Přesto několik vizionářů z řad vědců i diplomatů dovedlo tento nápad až do úspěšného konce a v září 1954 vzniká Evropská organizace pro jaderný výzkum, kde dnes najdeme jedny z nejsložitějších experimentálních vědeckých zařízení všech dob.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.