Nastane 21. 12. 2012 opravdu konec světa?
Není důvod k obavám – údajný konec mayského kalendáře nepřinese 21. 12. 2012 konec světa.
Jde jen o konec jednoho z mnoha kalendářních cyklů a počtů těchto severoamerických indiánů – a pro Maye neznamenal nic jiného než začátek cyklu nového, uklidňovali vědci z České astronomické společnosti a Astronomického ústavu Akademie věd ČR všechny, kdo by se mohli obávat stále častějších – a z pohledu vědců zcela nesmyslných – předpovědí konce světa dávaných do souvislosti právě s mayským kalendářem.
Možná než „právě“ by se zde slušelo říci „tentokrát“, protože – jak na tiskové konferenci 19. ledna upozornil astrofyzik doktor Jiří Grygar – jen za posledních 12 let bylo předpovědí konce světa nejméně 50 a jen na přelomu tisíciletí, v roce 2000 jich existovalo minimálně 25.
Ačkoliv není sebemenší důvod spojovat mayský kalendář s koncem světa, sám o sobě byl velmi komplikovaný a zajímavý. Obsahoval několik různých cyklů, s nimiž paralelně probíhal tzv. dlouhý počet, jak vysvětlil předseda České astronomické společnosti Ing. Jan Vondrák:
Nejposlouchanější
-
Jack London: Tulák po hvězdách. Román o utrpení a svobodě bezmocného jedince odsouzeného na doživotí
-
Ivana Gibová: Babička©. Rafinovaná cesta do hlubin dětství
-
Jon Fosse: Syn. Čtyři zlomení lidé a křehký příběh o neúspěšných „pokusech o život“
-
Gilbert Keith Chesterton: Boží trest. Otec Brown pátrá, kdo prorazil záletníkovi lebku kladivem
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor

Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.