Náš Wagner. O přijímání hudby a myšlenek Richarda Wagnera v českých zemích, mimo jiné Bedřichem Smetanou
„Žvatláte něco o wagnerismu, aniž víte, co to jest.“ Takto počastoval Bedřich Smetana svého protivníka Františka Pivodu v rubrice Veřejná hovorna v Národních listech 1870. „Divná věc, že o Wagnerových záměrech tolik se namluví a nablouzní a tak málo správného a pravého ví.“ Tak zase uvedl své pojednání O hudbě Wagnerově zhruba o desetiletí později František Pivoda.
Vltavská Akademie se pokusí alespoň poodhlalit, co se skrývalo za zdánlivě bludným kruhem argumentů pro a proti, které tehdy modelovaly rozdílné podoby skladatele Wagnera. Poodhalit, jaké komplexy představ byly spojené s jeho hudebním dramatem a jaké motivy tu vedly jednotlivé aktéry, aby s takovou vehemencí vstupovali do názorových střetů, které naplňovaly denní i odborný tisk.
Pořad roku 2011 připravila odbornice na dané téma, muzikoložka Marta Ottlová. Spolupracovali a hovoří Eva Hazdrová-Kopecká a Petr Kadlec.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.