"Namaste!"

2. srpen 2006

Výstava fotografií z cest údolím Káthmándú "Namaste!" české lékařky Zuzany Škodové se uskuteční od 3. srpna do 3. září v galerii Scarabeus v ulici Jana Zajíce v Praze 7 na Letné. Zuzana Škodová se již pátým rokem podílí na mezinárodním zdravotnickém projektu, kvůli němuž již třikrát navštívila Nepál. Hornatá zemička ji natolik učarovala, že se rozhodla své cesty co nejpodrobněji fotograficky zdokumentovat. Sama to komentovala slovy: "Nepál je nádherná země. Nejsou v ní jen hory, ale také lidé, kteří mě okouzlili a každý rok jsem s nimi v bližším kontaktu. - Jako bych se vracela do svého druhého domova."

Výstava "Namaste!" svým rozsahem zahrnuje období od r. 2002 do r. 2006 a tematicky se věnuje hlavně životu lidí ve třech větších nepálských městech - Káthmándú, Bhaktapuru a Patanu. Praktická lékařka z Prahy Zuzana Škodová se do Nepálu vypravila poprvé v roce 2002 v rámci projektu Bhaktapur International Homeopatic Clinic. Projekt existuje již od roku 1995 a podporuje snahy nepálských lékařů zavést homeopatii jako účinnou a lacinou léčbu. Od roku 1995 se v nepálské klinice střídají každý měsíc lékaři z celé Evropy, aby tu léčili pacienty a vyučovali místní lékaře.

Zuzana Škodová pochází z Prahy, kde také pracuje. Ve své praxi se vždy snažila propojovat klasickou vědeckou medicínu s alternativními způsoby léčby. Od r. 2001 vede Českou lékařskou homeopatickou společnost a zve do ČR nejlepší světové odborníky z této oblasti, kteří školí naše lékaře a předávají jim zkušenosti. Zajímá se o léčivé byliny a astrologii, prošla psychoterapeutickým výcvikem a absolvovala řadu seminářů a odborných workshopů se zaměřením na arteterapii.

Zuzana Škodová: "Zvon"

O umění se zajímala vždy. Maluje, vytváří koláže a mandaly, věnuje se fotografii. Od dětství hrála na klasickou kytaru a zpívala. Na nějakou dobu své zájmy přerušila, aby se starala o své dvě děti a rodinu. V současnosti se umělecké tvorbě opět věnuje naplno. Před dvěma lety se stala členkou pěveckého sboru majícího na repertoáru romskou hudbu. "Snažím se propojovat každodenní práci lékaře prvního kontaktu s nadstavbou osobního přístupu k lidem. Nabízí mi to širší vidění světa a jiný pohled na nemoc a symptomy pacienta. Jako bych stála nohama na zemi a přesto se dívala na problémy shora", říká Zuzana Škodová o svém vztahu k umění a jeho spojení se svým životním posláním. A dodává: "Cesty po světě mi umožňují nahlédnout do jiných kultur, jiných způsobů léčení, jiné filozofie."

autor: Jakub Leníček
Spustit audio

Více z pořadu