Najponk, jazzový pianista

Najponk (Jan Knop)
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Najponk (Jan Knop)

Hostem Telefonotéky byl jazzový klavírista Najponk, zakladatel a člen soubor Najponk Trio, přední hráč vycházející z klasických jazzových kořenů, které znovu ožívají v jeho vlastních kompozicích.

Přední jazzový klavírista Najponk, vlastním jménem Jan Knop. V roce 1995 získal první místo v mezinárodní soutěži jazzových pianistů v Ostravě a později byl přizván do projektu Českého rozhlasu Tribute to Thelonious Monk.

Jeho „Najponk Trio“ bylo mnohokrát zvoleno kapelou roku - poprvé v roce 1998 v anketě České jazzové společnosti. Následoval úspěch jeho prvního sólového alba Going It Alone, které v anketě časopisu Harmonie získalo titul jazzová nahrávka roku 1999. Druhé sólové album Just About Love dostalo prestižní cenu Anděl 2001 v kategorii Jazz & Blues.

To byly začátky... Mezi hráče, se kterými Najponk za své dosavadní kariéry vystupoval a spolupracoval, patří Janusz Muniak, Dave Liebman, Piotr Baron, Osian Roberts, Matt Fishwick, Gregory Hutchinson a George Mráz. S posledně jmenovaným světoznámým basistou a Martinem Šulcem natočil v dubnu 2009 desku Night Lights.

To byl ostatně plodný rok - v červnu 2009 Najponk natočil sólovou desku ve Velké Británii Just for my friends - Jazz at Greville Lodge.

01090213.jpeg

V prosinci 2009 v New Yorku natočil také nahrávku v neobvyklém nástrojovém triu – Najponk (Fender Rhodes), Ondřej Pivec (Hammondovy varhany), Gregory Hutchinson (bicí), která vyšla v září roku 2010 pod názvem It´s About Time a obdržela hudební cenu ANDĚL 2010 v kategorii Jazz & Blues.

Zatím poslední sólové CD Najponka je propojeno s jeho osobním životem. Má název A child is born a Najponk ho věnoval svému malému synovi Benjamínkovi. V současné době Najponk nejčastěji vystupuje se svým souborem „Najponk Trio“ ve složení Najponk - klavír, Taras Voloschuk - kontrabas, Marek Urbánek – bicí.

Najponkova hra je osobitou reinterpretací jazzové klasiky. Vyniká nápaditostí, virtuozitou a hráčským enthusiasmem a vychází přímou čarou z klasických jazzových kořenů - swingujícího rytmu a blues.

Najponk se svým poetickým hudebním projevem spolu s kultivovaným úhozem a dokonalým jazzovým frázováním řadí mezi "storytellers" - vypravěče příběhu, představující v hudebním světě nejvyšší interpretační metu.

Ovšem mezi jazzovými muzikanty a milovníky jazzu je Najponk také znám jako velký sběratel jazzových skladeb i nahrávek a je považován za jednoho z největších českých znalců tohoto žánru; ostatně na Ježkově konzervatoři v Praze vyučoval svého času historii jazzu...

02286589.jpeg

V rámci vysílání Telefonotéky jsme vyslechli Najponkovy oblíbené skladby z řad klasické hudby, ale také jeho nahrávky.

Životní partnerkou Najponka a matkou zmiňovaného Benjamínka je přední cembalistka Monika Knoblochová.

Archiv odvysílaných pořadů.