Mysterium času

17. listopad 2022

Společné CD Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dirigenta Marko Ivanoviće věnované orchestrální tvorbě Miloslava Kabeláče, významného českého autora druhé poloviny dvacátého století. Hodnocení připravil Petr Veber.

(…) Mysterium času působí především emotivně – tím, jak pomalu a nezadržitelně graduje, i rozumově – svým programem, který už v době vzniku, v padesátých letech, jasně říkal, že čas je jedna z mála věcí, které panující totalitní režim nedokáže ovládat. Nezáleží moc na tom, jestli si představujeme vesmír, nebo naše osobní prožívání času. Kabeláčovi se prostě podařilo napsat mimořádně sugestivní dílo reflektující i podněcující filozofické otázky. I jeho nahrávka udržuje pozornost, podmaňuje si posluchače naléhavostí znějící hudby, formou, která má slovy nesdělitelný, ale přesto jasný obsah. (…) Mysterium času Miloslava Kabeláče na začátku třetího desetiletí 21. století začíná zaznívat po světě a víme o ohlasech, které jsou překvapené a pozitivní: Jak je možné, že jsme takovou nádhernou hudbu neznali…?! (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.