Myšlení v chodu. O chůzi za chůze se čtyřmi filozofy rozmlouvá Petr Šourek

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy kamenitá cesta, kamení, chůze, boty

Chůze je tradiční filozofické téma. Chodili Kant, Wittgenstein, Rousseau, Nietzsche, Kierkegaard, Thoreau, Heidegger, Benjamin, situacionisté, peripatetici - abychom jmenovali jenom ty nejznámější filozofické chodce. Ve filozofii se chodí hodně, ale když chodí filozofové, není a nemůže to být tak jednoduché. Aby zjistily, jak si stojí chůze mezi dnešními filozofy, vydaly se vltavské Filozofické reflexe na procházku.

Autor pořadu Petr Šourek pozval k procházení dvě filozofky – Kamilu Pacovskou a Alici Koubovou (od které dostal trochu košem, jak sami uslyšíte), a dva filozofy – Martina Rittera a Joe Grim Feinberga.

Chodili jsme po Praze, Pardubicích a po Vysočině. Obešli jsme Pankráckou věznici – zvenku, obdivovali polabskou placku a rousali si boty v kalamitních lesích. Čtyři procházky na mikrofon mistrně zachytil mistr zvuku Libor Ščerba.

Rozhovor za chůze se točí především kolem chůze a prostředí, kterým jdeme. Mluvíme ale také o mluvení za chůze, o dialogu a konfrontaci, reaktivitě myšlení, o nediskurzivních počátcích, dospívání, tanečních představeních Piny Bausch, filozofických pozérech, kráse a kapitalismu, Iris Murdoch, sobectví, hierarchiích, autech, pohybu, náhodě a lásce.

Podařilo se nám přitom zachytit myšlení v chodu? Posuďte sami.

autor: Petr Šourek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...