MusiCafé s Alešem Opekarem: Český pop míří do světa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Lukáš Machata s kompilací Czech Up! Vol. 2: We’d Be Happy

Vydat sampler historických českých nahrávek podle předem zvoleného klíče, to není nic zvláštního. Vydat jej ovšem výhradně pro zahraniční zájemce, to je poněkud neslýchané.

Koho by ve Španělsku, v Africe nebo Japonsku zajímali staří čeští Beatings, Vulkán, Flamingo nebo Orchestr Gustava Broma se zpěvákem Milanem Černohouzem? A přeci. Zájemců sice není mnoho, ale zato jsou z celého světa. Distribuce online nezná hranice. Pomůže i pár kamenných obchodů.

Jeden z takových samplerů představuje v Hudebně Aleše Opekara jeho strůjce Lukáš Machata. Pro Vampi Soul už vydal desky skupiny Matadors, Emila Viklického nebo Marty Kubišové. První sampler s názvem Czech up! s podtitulem Chains of Fools připravil v roce 2016, volni přichystal další s podtitulem We'd Be Happy. Česká hudba je samozřejmě jen zlomkem produkce labelu, který s Munster Records spadá pod gramofonovou společnost Distrolux sídlící ve španělském Madridu.

„To nejsou žádné milionové náklady, které tady prodáváme,“ říká v pořadu Lukáš Machata, český publicista a producent, který žije ve Švýcarsku.  „Hlavní obrat je vinylová deska, o tu jde především, ta se dělá v nákladu řekněme 1000 až 1500 kusů, a když se tento náklad během licence vyprodá, tak to tak finančně nějak vyjde. Nejsou to projekty, na kterých by se vydělávali peníze“, směje se.

A může být výběr něčím zajímavý i pro domácího zájemce? Možná ano, Machata nespoléhá na kvalitu digitálních přepisů ze Supraphonu nebo Pantonu, dostupných např. na Supraphonline.cz. „Já si dělám mastering už několik let sám po špatných zkušenostech s inženýry, kteří to zvukově zkazili – prohnali to limitérama, že se to nedalo poslouchat,“ dodává.