Mozart. Od zázračného dítěte po vídeňského klasika

3. prosinec 2021

V neděli 5. prosince uplyne 230 let od úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta. V Mozaice si proto v týdnu od 29. listopadu v pětidílném seriálu připomínáme jeho život a tvorbu.

Mozart vyrůstal v Salcburku a stejně jako otec Leopold se dostal do služeb tamního knížete-arcibiskupa. Coby zázračné dítě a později i jako hudebně mimořádně schopný mladík cestoval současně po Evropě, koncertoval a prokazoval interpretačními výkony, a pak i mnohými díly, nadprůměrné hudební nadání. Teprve posledních deset let nedlouhého života byl svobodným umělcem, usilujícím o publikum, společenské uznání i obživu ve Vídni.

Bohatost melodické invence, zpěvnost, čistota harmonií, zvuková barevnost, dokonalost výstavby s uplatněním nových progresivních prvků – to vše se stalo znaky vrcholného mozartovského slohu, který je při zpětném pohledu krystalickou podobou vídeňského klasicismu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.