Mozart. Od zázračného dítěte po vídeňského klasika

3. prosinec 2021

V neděli 5. prosince uplyne 230 let od úmrtí Wolfganga Amadea Mozarta. V Mozaice si proto v týdnu od 29. listopadu v pětidílném seriálu připomínáme jeho život a tvorbu.

Mozart vyrůstal v Salcburku a stejně jako otec Leopold se dostal do služeb tamního knížete-arcibiskupa. Coby zázračné dítě a později i jako hudebně mimořádně schopný mladík cestoval současně po Evropě, koncertoval a prokazoval interpretačními výkony, a pak i mnohými díly, nadprůměrné hudební nadání. Teprve posledních deset let nedlouhého života byl svobodným umělcem, usilujícím o publikum, společenské uznání i obživu ve Vídni.

Bohatost melodické invence, zpěvnost, čistota harmonií, zvuková barevnost, dokonalost výstavby s uplatněním nových progresivních prvků – to vše se stalo znaky vrcholného mozartovského slohu, který je při zpětném pohledu krystalickou podobou vídeňského klasicismu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.