Mořská panna i dravá lvice

24. srpen 2006

Tak bychom mohli nazvat Darii Klimentovou světoznámou baletku, sólistku Anglického národního baletu v Londýně, a dnes už i fotografku profesionálku. Obě její umělecké vášně představuje putovní výstava Daria in and out, sídlící od 16. srpna do 30. září 2006 v Českém centru Praha v Rytířské ulici 31. Výstava je výsledkem spolupráce Darie Klimentové a fotografa Petra Našice, který už několik let mapuje její profesní i soukromý život. Můžeme tedy zhlédnout směs reportážně laděných Našicových fotografií, jejichž motivem je slavná baletka, a zároveň obdivovat taneční pózy Dariiných kolegů, zachycené samotnou tanečnicí.

Pojmenování Mořská panna jsem si vypůjčila od herce Jana Potměšila, který pražskou výstavu zahájil. Jako přítel Petra Našice je obdivovatelem fotografie, obrazu, ale i baletu, jež vábí objektiv umělce. Fotografie podle něj zachycuje onu neopakovatelnou minisekundu a zhmotňuje ji jako obraz. Aby Jan Potměšil lépe ilustroval pocity, které v něm vyvolává umění obou aktérů fotografie, vyprávěl přítomným svoji povídku, vlastně téměř pohádku. Jako vypravěč se stal krotitelem a pečovatelem školáků a pro jejich obveselení se rozhodl zahrát si s nimi takové Kámen, nůžky, papír ve velkém. Všichni se měli rozdělit do tří družstev na obry, čaroděje a skřítky, ale v tu chvíli jej zatahala za rukáv jedna holčička s otázkou, kde mají stát mořské panny. Tak si vypravěč uvědomil přítomnost těchto věčných múz mezi námi a objasnil nám, že do této skupiny by patřila i něžná a křehká Daria Klimentová.

K této krásné poetické vizi je třeba dodat, že naše Mořská panna je tvrdá dříčka, jejíž život vyplňuje nejvyšší pracovní nasazení. Daria byla také za svou snahu vždy po zásluze odměňována. Se sportem začala jako sportovní gymnastka. Absolvovala pražskou taneční konzervatoř a hned po absolutoriu v roce 1988 získala angažmá sólistky Národního divadla. Mezinárodní úspěchy na sebe nedaly dlouho čekat. Stala se první sólistkou Cape Ballet Company v Kapském Městě a následně působila tři roky ve Scottish Ballet Glasgow. Nyní už tráví devátou sezónu jako hvězda Anglického národního baletu v Londýně.

Daria Klimentová

K fotografování se Daria dostala jako novopečená matka dokumentaristka. Snímky měly úspěch u známých i ve fotografických soutěžích. Od fotografií dcery dospěla Daria k obrazům svých kolegů. Zaznamenává tanečníky v dokonalých pózách přesně provedených figur. Baletky z jejích fotografií jsou vždy krásné a elegantní, i když jsou po náročném tréninku. Pot a neúprosná dřina ustupuje do pozadí, zůstává v taneční kuchyni. Daria také využívá možnosti namířit objektiv na jeviště z kteréhokoli prostoru divadla, který je běžnému smrtelníkovi navždy skryt. Tak vznikaly fotky z ptačí perspektivy, na nichž se sukénky tanečnic přeměňují v mušle na pláži. Daria také ráda zaznamenává skoky a rychlé pohybové sekvence, které jsou pak na papíře divokou změtí barevných siluet.

Petr Našic už tři roky sleduje strhující výkony Darie Klimentové, ale i domácí zákulisí slavné tanečnice. Zobrazuje energickou ženu, která se každé ráno s temperamentem pouští do tréninku. Zachycuje chvíle odpočinku, třeba i ve vaně, domácí práce v kuchyni, hrátky s dcerou. Akcentuje křehkosti umělkyně, čehož dosahuje kontrastním prostředím - baletka tančí uprostřed smetiště a popelnic, mezi pneumatikami. Jemný svět tanečnice Našic představuje na pozadí technických prvků, a tak ještě více vyzdvihuje lehkost skoků a tanečních póz. Petr Našic vyhledává především témata spojená s divadlem a hudbou, má zkušenosti i jako divadelní manažer. (Téměř dvacet let mapoval například dráhu Vlastimila Brodského.) Oba umělci vytvořili výstavu lahodící souzvukem děl oku každého návštěvníka. Podle počtu kolegů z baletní i fotografické branže na vernisáže a jejich kladných reakcí můžeme výstavu považovat za zvláště zdařilou.

Petr Našic a Daria Klimentová

Výstava bloudí světem od června 2005, kdy byla slavnostně zahájena v Londýně. Od té doby se přesunula do Varšavy a Drážďan a má před sebou ještě dlouhou cestu. Celkem totiž navštíví 19 měst světa. Zájemci o baletní i fotografické umění se mohou pokochat v Českém centru každý všední den od 9 do 18 hodin.

autor: Alexandra Dekanová
Spustit audio

Více z pořadu