Moje břicho bylo jeskyní plnou barev. Básnivé sny a vzpomínky herečky Jany Frankové
Texty divadelní a rozhlasové herečky, pedagožky a někdejší vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru připravil z autorčiny pozůstalosti její manžel Miloš Doležal a pro naše vysílání opatřil průvodním slovem a jednou svou rukopisnou básní. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Dne 18. června uplynou tři roky od náhlého skonu divadelní a rozhlasové herečky, divadelní pedagožky a vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru Jany Doležalové Frankové (1967–2021). V nakladatelství Petrkov vyšel letos v květnu útlý modrý svazeček nesoucí jméno Moje břicho bylo jeskyní plnou barev, který sdružuje texty z pozůstalosti naší drahé kolegyně. Při této příležitosti opět zařazujeme stejnojmenný výbor, který jsme v rozhlasové podobě uvedli už před dvěma lety.
Jana Franková pocházela z Chebu, od mládí se věnovala recitaci, herectví studovala na DAMU. Její první angažmá bylo v Realistickém divadle, od roku 1990 pak spolu s režisérem Otomarem Krejčou působila v Divadle Za Branou II až do jeho zrušení v roce 1994. Dlouhodobě spolupracovala s Českým rozhlasem Vltava jako interpretka i při přípravě literárních scénářů. Věnovala se dětskému divadlu. Od roku 2015 byla vedoucí Dismanova rozhlasového dětského souboru, se kterým mimo jiné nazkoušela inscenace z dopisů dětí internovaných v koncentračním táboru Terezín či z básní Ivana Martina Jirouse.
Související
-
Můj muž týral lidi? Skutečný příběh zvláštního manželství gestapáka a ženy, která pomáhala zatčeným
Oskar Felkl proslul jako jeden z nejvýkonnějších příslušníků gestapa. V červnu 1942 „úřadoval“ v Lidicích, kde vyvolával na popravu muže shromážděné v Horákově statku.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka