Mládí, temperament a virtuozita. V přímém přenosu zazní Houslový koncert Arama Chačaturjana i Beethovenova Sedmá symfonie
Koncertní večer z Olomouce nabídl k poslechu propojení dvou mladých interpretů. Prvním z nich je už celoevropsky známý dirigent Jiří Rožeň, který je vášnivým propagátorem české hudby. Před několika dny debutoval v New Yorku, kde prezentoval soudobé kompozice českých tvůrců. V roli sólisty se před Moravskou filharmonii Olomouc postavil její koncertní mistr – houslista Patrik Sedlář.
Přímý přenos jsme vysílali 27. dubna od 19:00.
Patrik Sedlář má zkušenosti na pozici prvního houslisty také v orchestru Národního divadla v Praze a v Pražském komorním orchestru. Nedávno rovněž zahájil pedagogickou činnost na Konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži. Před „svým“ orchestrem i publikem provedl dílo plné virtuozity.
V Sedlářově podání jste mohli slyšet Koncert pro housle a orchestr d moll Arama Chačaturjana, který skladatel napsal pro legendárního ruského virtuosa Davida Oistracha. Zazní tak hudba plná vlivů romantismu, skladatelů Mocné hrstky i arménské lidové tradice. „Chačaturjan patřil k předním činovníkům Svazu skladatelů SSSR, současně se někdy dostával do kolizí s vládnoucím režimem a jeho oficiální ideologií. Kvůli folklornímu a tedy více lidovému stylu svých skladeb byl restrikcemi zasažen méně než např. Šostakovič“, uvádí v programovém textu Vlastimil Tichý. Houslový koncert z roku 1940 byl tehdy oceněn Stalinovou cenou. Dodnes se jedná o jedno z nejznámějších Chačaturjanových děl spolu s jeho koncerty pro klavír a violoncello a balety Gajané a Spartakus.
Beethovenova Sedmá symfonie je temperamentním vyjádřením radosti, plná energie a tanečního rytmu. Richard Wagner dílo trefně označil za „apoteózu tance“. A opět se dozvídáme, že: „Sedmou symfonii Beethoven dedikoval svému mecenáši hraběti Moritzovi von Fries, bankéři, sběrateli a umění a podporovateli předních vídeňských hudebníků – Haydna, Schuberta a právě Beethovena. Dílo poprvé zaznělo 8. prosince 1813 ve Vídni na charitativním koncertě ve prospěch vojáků raněných v bitvě u Hanau spolu s další novou Beethovenovou orchestrální skladbou, jejíž vznik byl podnícen válečnými událostmi – Wellingtonovým vítězstvím op. 91.“
Přímým přenosem provedl a rozhovory s protagonisty koncertu i ředitelem Moravské filharmonie Jonášem Harmanem vedl olomoucký patriot a rozhlasový režisér Michal Bureš. Připravila Tvůrčí skupina Hudba.
Související
-
Ze všech sil. Meditace Svatého týdne s díly barokních mistrů i premiérou skladby Slavomíra Hořínky
Díla tří barokních mistrů – Charpentiera, du Monta, Schütze – a premiéra skladby Slavomíra Hořínky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.