Ze všech sil. Meditace Svatého týdne s díly barokních mistrů i premiérou skladby Slavomíra Hořínky

7. duben 2023

Kostel sv. Augustina na brněnském náměstí Míru rozezněla v pondělí 3. dubna díla tří barokních mistrů – Charpentiera, du Monta, Schütze – a premiéra skladby Slavomíra Hořínky.  Jedinečný program i jeho provedení si mohou v záznamu vychutnat také posluchači Vltavy, a to na Velký pátek od 16.20 a následně po dobu 30 dní na webu stanice.

Marc-Antoine Charpentier: Méditations pour le Carême
Henry du Mont: Allemande gravis pour l’orgue seul
Henry du Mont: Jesu dulcedo cordium
Heinrich Schütz: O Jesu nomen dulce
Slavomír Hořínka: Ze všech sil světová premiéra

Cappella Mariana

Vojtěch Semerád haut-contre
Ondřej Holub taille
Tomáš Král basse-taille
Mélusine de Pas viola da gamba
Jan Krejča teorba
Pablo Kornfeld varhany

Na tu správnou velkopáteční notu naladí především Méditations pour le Carême, Postní meditace – cyklus motet, jakýchsi působivých pašijových obrazů Marca-Antoina Charpentiera. Z pera valonského rodáka Henryho Du Monta oceníme dvě drobnější díla – varhanní Allemande gravis pour l'orgue seul a moteto Jesu dulcedo cordium. Nad krásou a sladkostí jména Ježíšova nás nechá rozjímat také moteto Heinricha Schütze O Jesu nomen dulce.

V pořadí druhý koncert jubilejního 30. ročníku Velikonočního festivalu duchovní hudby, který se koná pod hlavičkou Filharmonie Brno, zakončila světová premiéra kompozice Slavomíra Hořínky (1980) nazvané Ze všech sil. Tu inspirovala autorova návštěva Jeruzaléma a chrámu Božího hrobu. Hořínka v ní zhudebňuje latinské přikázání z Matoušova evangelia a také svou vlastní expresivní poezii, „jakýsi proud, který pomyslně brání milovat Hospodina, svého Boha, celým svým srdcem, celou svou duší a celou svou myslí“ – tedy ze všech sil.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.