Mizející usedlosti. Má teď desítky let chátrající Cibulka šanci na záchranu?

17. březen 2021

Chátrající památkově chráněná usedlost Cibulka v Praze 5 je jednou z bývalých viničních usedlostí, kterých na území dnešní Prahy bývaly stovky. Zbyly jich ovšem jen desítky. Teď má Cibulka šanci na záchranu. Koncem loňského roku schválili zastupitelé Prahy 5 záměr Cibulku od soukromého majitele za 105 milionů koupit, o samotné kupní smlouvě budou hlasovat v dubnu.

Hlavní vchod do usedlosti Cibulka, Praha 5

O rozmach vinařství V Praze se zasloužil Karel IV., nejvíce vinohradů bychom tu našli za Rudolfa II. Zánik většiny usedlostí, které po nich zbyly, byl postupný a měl řadu příčin. „Naše představa o usedlostech je dnes velmi zkreslená. Nebyla to jen samotná stavba, šlo o velmi vyšlechtěné areály. Asi nejlépe dochovaným dokladem je právě usedlost Cibulka s lesoparkem, ve kterém můžeme obdivovat další romantické stavby,“ říká Ondřej Šefců z pražského pracoviště NPÚ.

Cesta k zadnímu vchodu usedlosti Cibulka, Praha 5

Památková hodnota areálu Cibulky spočívá právě v tom, že jde o jeden z mála stavebně krajinných celků dochovaných v úpravě z počátku 19. století. Většina usedlostí v Praze postupně zanikla a u těch, které se dochovaly, často nastal problém – najít nový způsob jejich využití. A právě o to se chce u Cibulky pokusit Praha 5 ve spolupráci se spolkem Prázdné domy. „Bude to dost těžké, protože nemovitost není na žádném centrálním místě. Ideální by byl mix komunitních záležitostí a nějaké veřejné funkce,“ říká spoluzakladatel spolku a pražský zastupitel Petr Zeman (za Praha sobě).

Sídlo biskupa i slévárenská dílna

Původně hospodářský dvůr uprostřed vinic, jehož historie sahá až do 14. století, byl v historii hned několikrát zničen a zase obnoven. Podobu empírového zámečku dal Cibulce biskup Leopold Leonard Thun, který objekt koupil v roce 1815 a následujících devět let zasvětil budování romantického parku. Když v roce 1826 zemřel, Cibulka vyhořela a začala chátrat. Ve 20. století v ní byla slévárenská dílna, autodílna i sklady. Od revoluce nepřístupný objekt v roce 2015 dokonce obsadili squatteři. Koncem loňského roku schválili zastupitelé Prahy 5 záměr Cibulku od soukromého majitele za 105 milionů koupit, o samotné kupní smlouvě však budou hlasovat v dubnu. Opozice plán kritizuje s tím, že cena je přemrštěná a schází záměr využití objektu. K budoucím plánům se teď Praha 5 nechce vyjadřovat.

Usedlost Cibulka, pohled od hlavního vchodu

Pokud ovšem chátrající památku koupí, půjde podle Petra Zemana o odvážné a v metropoli spíše výjimečné rozhodnutí. „Není to obvyklé. Prostředky na nákup takové památky jsou obrovské a najít její novou náplň je problematické. Ze všeho totiž nemohou být muzea a výstavní prostory, protože to vyžaduje další prostředky na provoz. U Cibulky budeme hledat mix funkcí, aby městská část nemusela do provozu sypat další a další peníze. Než se památka opraví, bude to trvat spíše roky než měsíce, a tak bude důležité, aby objekt žil i v této přechodné fázi. Aby byl aspoň zvenku přístupný a lidé se do něj naučili chodit,“ dodává Petr Zeman.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...