Miroslav Michálek, spisovatel, básník a ředitel občanského sdružení Okamžik
„Mám štěstí, že mám práci a že mám práci, kterou jsem z velké části sám vymyslel, a že mám práci, která pomáhá stovkám lidí“, bilancoval Miroslav Michálek vloni při příležitosti svých šedesátin.
Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.
Jeho práce či zaměstnání se jmenuje Okamžik a je to jeden z nejdelších Okamžiků na světě, protože letos trvá už patnáctý rok.Za tu dobu zapojilo sdružení Okamžik více než pět set dobrovolníků do pomoci nevidomým lidem. A nevidomé usadilo do života pomáhajících dobrovolníků, protože často vzniká partnerství obohacující obě zúčastněné strany. Rozdíl mezi oběma skupinami vnímá Miroslav Michálek v dostupných možnostech, handicap omezuje jejich škálu. To nejdůležitější však může každý z nás, totiž zkusit naplnit svůj život a ukotvit jej v hodnotných vztazích k druhým lidem.
Sám zkusil cesty neprošlapané, pomáhá dobrovolníkům naučit se pomáhat a nasměroval iniciativu také k podpoře nevidomých literátů. Jejich knih vyšlo pod značkou Okamžiku několik desítek.
Posláním občanského sdružení Okamžik je totiž podpora plnohodnotného a samostatného života lidí se zrakovým postižením, což činí i prostřednictvím kulturních a osvětových aktivit.
Ve svých vlastních povídkách píše Miroslav Michálek o životě se slábnoucím a posléze chybějícím zrakem s humorem a nadhledem, ale také s nekompromisní přesností a bez obalu pojmenovává problémy, které ve vztahu handicapovaných lidí a většinové společnosti vznikají. Obojí je obsaženo v názvu jeho poslední knihy, která se jmenuje Tady stojíte dost blbě. Po jejím přečtení se vám kategorie správně a blbě stojících začnou jevit značně relativními.
Rozhovor o těch, kteří mnohdy nevidomýma očima vidí víc než lidé vidící, jsme vedli s Miroslavem Michálkem v Telefonotéce 19. srpna od 10 hodin.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.