Miloš Doležal: Na jihu nechat oční bulvy. Okouzlená pouť krajinou starých italských mistrů

18. březen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Toskánsko, Itálie | Foto: Profimedia
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasová koláž ze sbírky Sansepolcro a deníkových záznamů z cest do Itálie českého básníka, spisovatele a publicisty Miloše Doležala. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.

Účinkují: Miroslav Hanuš, Pavel Batěk, Veronika Lazorčáková
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vít Vencl
Natočeno: 2021

Mezi lety 1997 a 2004 jezdil český básník, spisovatel, publicista a někdejší rozhlasový dramaturg Miloš Doležal (1970) pravidelně a soustavně do Itálie na místa spojená s italskou gotickou a renesanční freskou a také s barokní architekturou.

Místa spojená s mistry sakrálního umění Pierem della Francescou, Fra Angelicem, Masolinem da Panicale a dalšími, i současnou italskou krajinu napnutou mezi pouliční fotbal a staré etruské vykopávky opakovaně navštěvoval s malířem Jiřím Štouračem.

Ve svých denících z cyklu Na jihu nechat oční bulvy i ve svých putovních básních ze sbírky Sansepolcro se stává citlivým a okouzleným poutníkem do země, kterou básníci navštěvovali už od doby J. W. Goetha.

Kdy jindy než na Velikonoce se vydat s básníkem z Vysočiny (i jeho vysočinským druhem, malířem) za krásami křesťanského umění i krajiny, ze které vzešlo a do které vrůstá.

autor: Petr Gojda

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.