Miloš Doležal: Na jihu nechat oční bulvy. Okouzlená pouť krajinou starých italských mistrů

5. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Toskánsko, Itálie

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Rozhlasová koláž ze sbírky Sansepolcro a deníkových záznamů z cest do Itálie českého básníka, spisovatele a publicisty Miloše Doležala. Premiéru poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.

Účinkují: Miroslav Hanuš, Pavel Batěk, Veronika Lazorčáková
Připravil: Petr Gojda
Režie: Vít Vencl
Premiéra: 5. 4. 2021

Italské raně renesanční a pozdně středověké křesťanské umění spolu s nezaměnitelnou architekturou i vzdušnou krajinou se stanou scénografií závěru letošních Velikonoc na Vltavě. Tlumočníkem děl Piera della Francesca, Fra Angelica či Masolina da Panicale a hlavně průvodcem nám ve svých básních ze sbírky Sansepolcro a v textech z časopisecky uveřejněných deníků Na jihu nechat oční bulvy bude spisovatel a publicista Miloš Doležal (1970).

12.srpna. Vyjíždíme ze Žandova, sobota, 16.10 hodin. Mapy, boty, tužky, salám, vařič, instantní polévky. Stará renaultka naloděna na tříměsíční potulku, na zadních sedadlech malíř veze napnutá plátna a desky, já příruční knihovnu.

Pravidelné a soustavné italské cesty podnikal Miloš Doležal mezi lety 1997 a 2004. Cílem bylo především Toskánsko, Umbrie, Řím a hlavním zájmem gotické a renesanční freskové umění a barokní architektura.

Na cesty se básník vydával bok po boku s malířem Jiřím Štouračem, jehož postava – s tužkou nad skicákem, ale i s rukama mastnýma od salámu – provází autora i v jeho textech. Ostatně sbírka Sansepolcro je plodem společného úsilí, protože její nedílnou součástí jsou Štouračovy obrazy a kresby.

Masolinova freska v kardinálském paláci – vyfoukaná krajina osazená pohádkově šroubovitými kopci, hrady a městy, průvod svatých panen, vzadu postava svaté Lucie. A na tácku vyloupané oči. Možná vzkaz: na jihu nechat oční bulvy! Ať se vpijí do pinií. Nebo do fresek. Do římských dlaždic. Ať se vsáknou do etruských masek!

V premiérovém rozhlasovém pásmu sledujeme v krátkých, ale poutavých a obrazivých, deníkových črtách cestu obou poutníků přes švýcarské Rossiniere (domov malíře Balthuse), do Lombardie a dále do Toskánska – Arezza, Florencie a do Sansepolcra, města, kam se dvojice okouzlených poutníků z Vysočiny vracela opakovaně – i do Říma. Básně nás na této cestě budou někdy provázet, jindy nás přenesou i za dalšími italskými krajinami, obrazy, počitky. Tak jako když na své pravidelné zastávce v Sansepolcru prorůstají italskými cihlami Doležalovy vysočinské kořeny.

autor: Petr Gojda
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.