Mikroskopy ke studiu atomární struktury materiálů

9. prosinec 2011

Přestože se ještě půl stoletím zdálo, že člověk nikdy nebude moci spatřit jednotlivé atomy na povrchu pevných látek, díky vynálezu rastrovacích mikroskopů a mikroskopů atomárních sil však dnes mohou vědci získat obrázky povrchů s atomárním rozlišením a studovat atomární a elektronovou strukturu povrchů pevných látek.

Se zmíněnými moderními přístroji pracují i badatelé z Fyzikálního ústavu Akademie věd, kde díky nim tým doktora Pavla Jelínka z oddělení tenkých vrstev a nanostruktur dosáhl ve spolupráci se španělskými kolegy velmi zajímavých poznatků při výzkumu grafenu a uhlíkových nanotrubiček. Jana Olivová se Pavla Jelínka zeptala, co zmíněné mikroskopy dovedou.

autor: Jana Olivová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová