Michal Štípa: Na Olomouc si zvykám, mám to tady rád

14. březen 2019

Držitel několika Cen Thálie, letos devětatřicetiletý rodák z Brna, absolvent tamní Konzervatoře a ještě do loňska člen baletu pražského Národního divadla Michal Štípa se stal v lednu 2019 novým uměleckým šéfem souboru baletu v Moravského divadla Olomouc. Navázal tím na bohatý odkaz svých předchůdců Vladimíra Nechyby, Jaroslava Häuslera, Josefa Škody, Jiřího Sekaniny, Roberta Balogha a mnohých dalších.

„Je to pro mě značně zavazující, proto jsem nabídku nového ředitele olomouckého divadla Davida Gerneše, který mě oslovil, nějaký čas zvažoval. Teď jsem ve fázi, že si na Olomouc zvykám, mám to tady rád. Hodně mi Prahu připomíná. Zdejší balet hodlám ještě víc otevřít směrem k veřejnosti, mám v úmyslu pořádat i kurzy pro zájemce o baletní tanec.“ Nejaktuálnější premiérou, která Michala Štípu a olomoucké umělce čeká, bude v pátek 22. března 2019 v 19,00 hodin výpravná Bajadéra skladatele Ludwiga Minkuse, prvně uvedená roku 1877 v Petrohradě. Patří do éry postromantických děl a nabízí exotickou jevištní podívanou. 

„Ten příběh o zradě, smrti a nenaplněné lásce se odehrává v Indii. U nás ho prvně mohli vidět brněnští diváci roku 2003, o jedenáct let později ho nastudovalo Národní divadlo v Praze - tehdy jsem v něm už účinkoval - a teď přichází Olomouc, kdy jsem se ocitl v roli choreografa.“

David Gerneš: Divadlo má schopnost ukazovat a částečně i uzdravovat

David Gerneš

Ve funkci je něco málo přes měsíc. Svými vizemi a cíli jednoznačně přesvědčil výběrovou komisi a od 1. října 2018 byl jmenován ředitelem Moravského divadla Olomouc. Jaké ony vize a cíle jsou? Je nezbytné, aby zavedená instituce v univerzitní metropoli usilovala o nové publikum? A pokud ano, jaké cesty k tomu zvolit? I na to se Davida Gerneše ptal ve Vizitce z Olomouce Michal Bureš.

 Na zkoušku na jevišti, probíhající za doprovodu orchestru, jsme se vypravili s kolegou Alešem Spurným. Ten vyzpovídal hlavní představitele: Japonku Yui Kvotani a Skota Craiga McFarlana. V úvodu pořadu o inscenaci hovořil rovněž ředitel olomouckého divadla David Gerneš. Hráli jsme hudbu Sergeje Prokofjeva, Leoše Janáčka, Phila Glasse, Igora Stravinského a Petra Iljiče Čajkovského.

autor: Michal Bureš
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.