Michal Hromek, Consort Music

30. červenec 2015

Michal Hromek je český kytarista s hlubokou náklonností ke všemu anglickému, který svou muzikantskou kariéru začal Keltskou kytarou. Jeho debutového alba z roku 1990 se prodalo v Kanadě více než sedmdesát tisíc a Hromek se v tomto ohledu stal v zahraničí nejúspěšnějším současným českým interpretem.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Během čtvrt století, které letos uplynulo od vydání Keltské kytary, natočil Michal Hromek dalších deset alb, na nichž ohledává západoevropskou hudební tradici ve větší inspirační šíři. Pohybuje se mezi starou hudbou, folkem a současnou vážnou hudbou a zároveň, jak čteme v jedné z kritik: „Nenápadně a populárně rehabilitituje umění klasické kytary a tudíž by nebylo divu, kdyby po poslechu těchhle elegantních eskapád leckterý mrňavý posluchač rozbil prasátko a zašel si do obchodu pro španělku.“

03438360.jpeg

V Telefonotéce jsme krom jeho nahrávek poslouchali starobylou hudbu z Britských ostrovů a hovořili o tom, jak se v ní odrážejí povahové rysy obyvatel Albionu, přiblížili jsme specificky anglické komorní seskupení zvané consort a věnovali jsme se Turloghu O´Carolanovi, jehož melodie se k nám dostaly poprvé v Hromkových aranžmá na desce Keltská kytara. Mnohé písně tohoto slepého irského harfeníka, jsou skutečně krásné, vedle toho Michala Hromka zajímá O´Carolanova tvorba také jako příklad spojení nízkého s vysokým. A totiž tradičního irského folklóru s prvky italské barokní instrumentální hudby, která v O´Carolanově době představovala moderní vývojový trend. Fragmentárnost dochovaných pramenů otevřela Hromkovi prostor pro jejich svobodné dotváření…

Michal Hromek vytvořil v posledních letech několik pořadů pro Víkendovou přílohu stanice Vltava. Při příležitosti vysílání Telefonotéky jsme umožnili zájemcům si je znovu poslechnout na webových stránkách stanice Český rozhlas Vltava.

Archiv odvysílaných pořadů.

autor: Renata Klusáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.