Mexická moderna

16. květen 2005

Cesta za mexickým uměním nemusí být nutně spojena s dlouhou zaoceánskou dovolenou: stěžejní díla Fridy Kahlo a Diega Rivery, ale i desítek dalších, v Evropě dosud méně známých moderních mexických umělců jsou nyní k vidění v galerii Essl nedaleko Vídně. Mexické výtvarné umění od 20. do 80. let minulého století přibližují malby a grafiky zapůjčené Muzeem moderního umění v Mexico City.

Začátky mexické moderny a typické projevy mexikánství (mexicanidad) se odvíjejí od mexické revoluce roku 1910, vyvolané hospodářskou i společenskou krizí. Hrdost na mexické kořeny a historii jakož i sociálněpolitickou angažovanost vnesli do mexického umění známí muralisté, autoři velkoplošných nástěnných maleb s náměty z indiánské i koloniální historie i sociálně neutěšené současnosti. Snad ještě větší slávu než Diego Rivera, hlavní protagonista tohoto směru, si vydobyla jeho manželka, malířka Frida Kahlo. Kromě významných děl tohoto uměleckého páru přicestovaly z Mexika do Evropy obrazy a grafiky dalších asi třiceti mexických autorů, mezi nimi například proslulý Náš současný obraz Davida Alfara Siqueirose, Prométeus od José Clementa Orozca či velkoformátové obrazy Rufina Tamaya. Výstava potrvá do 12. června.

autor: (com)
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.