Město XX. století bude oslňující a nahé. Vydejte se po brněnských stopách architekta Adolfa Loose
Sochař a kameník Adolf Loos starší, otec slavného architekta
Kameník a sochař Adolf Loos starší, otec slavného architekta, byl typickým představitelem brněnské kultury druhé poloviny 19. století a na podobě historického centra města se také sám podílel. S historičkou umění Pavlou Cenkovou natáčela Simona Kostrhunová.
Kamenosochařská firma Adolfa Loose staršího byla ve své době známá a pověstná, pracovala na významných stavbách v Brně. Například na tehdejším německém gymnáziu, dnešní JAMU, Besedním domě, Kounicově paláci nebo budově Moravského zemského parlamentu. Adolf Loos starší se zabýval také sochařskými dekoracemi architektury, vytvářel také busty známých osobností a věnoval se dalším oborům sochařské činnosti, jako například vytváření soch pro kostely nebo tesání křížů umísťovaných v krajinách.
Historička umění Pavla Cenková ve své knize Vkusné & solidní. Měšťanské sochařství v Brně 1800–1880 popisuje podrobněji osobnost kamenosochaře Adolfa Loose staršího a rovněž další méně známé brněnské měšťanské sochaře.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.