Méně známý Josef Sudek. V ateliéru pod Petřínem jsou vystavené i snímky obrazů Emila Filly
Dokumentární fotografie Josefa Sudka zachycující umělecká díla jeho současníků představuje netradiční letní výstava v Ateliéru Josefa Sudka na pražském Újezdě. Je nazvaná Sudek: Obrazy a odrazy a jsou na ní k vidění Sudkovy méně známé fotografie ze sbírek PPF Art a Ústavu dějin umění AV ČR, které fotograf tvořil na zakázku pro své přátele-malíře.
„Začal jsem fotografovat obrazy současných malířů. Ta věc má barvy, ale já musím dát všechno do černobílé. Že se dá v černobílé udělat dojem barevnosti, mi řekl Filla. On v černobílé dokázal barevnost vidět.“ Tato vzpomínka Josefa Sudka otevírá letní výstavu instalovanou v jeho ateliéru pod Petřínem. Jak říká kurátor Martin Pavlis z Ústavu dějin umění AV ČR, právě Sudkův blízký přítel Emil Filla inicioval Sudkovu dokumentační tvorbu.
„Byl první, kdo Sudkovi zadal zakázku na vyfocení uměleckého díla. Dával mu návody, jak postupovat a jak byl mohl tvůrčím způsobem přistupovat k dokumentační fotografii, která je ve své konvenční podobě jen fotografický záznam bez přidané hodnoty. Sudek si ale vypracoval i v dokumentační tvorbě svůj vlastní styl," popisuje kurátor Martin Pavlis.
Výstava představuje fotografie děl ve 30. letech začínajících umělců Andreje Bělocvětova, Oty Janečka a Václava Sivka ale také Sudkových vrstevníků Emila Filly, Josefa Navrátila, Vlastimila Rady, Františka Tichého a Františka Zikmunda.
Při návštěvě výstavy také můžete nahlédnout do malé místnosti, kde bývala Sudkova temná komora. Teď jsou tam vystavené jeho portréty, které vytvořili umělci zastoupeni v hlavní části výstavy. „Sudkův obličej byl v jisté době fenoménem, byl hojně portrétovaná osobnost. V roce 1960 dokonce vznikla výstava, která byla složena jen ze Sudkových portrétů a bylo tam zastoupeno asi 120 děl od více než 20 různých umělců."
Letní výstava Sudkových méně známých snímků bude otevřená do 29. srpna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.