Melancholickými krajinami duše Jana Preislera

31. červenec 2003

Svým nevšedním triptychem "Jaro" si Jan Preisler v roce 1900 získal přízeň umělecké obce a podobně získává obdivovatele i nyní, po více než stu letech. Na retrospektivní výstavě v Obecním domě máme do začátku října možnost projít se Preislerovými melancholickými krajinami a poodhalit city jejich obyvatel. Nemůžeme minout meditující mladíky na pozadí malířovy rodné krajiny kolem Zdic a jejich snové představy, secesní krásky; několik vizí Černého jezera s jinochem a bílým koněm, koupající se dívky a jejich odraz na vodní hladině.

Jan Preisler patřil na konci 19. století k průkopníkům symbolismu v malbě. Dekorativní prvky jeho prvních obrazů jsou neomylným příznakem rodící se secese. Nešlo však o nějakou povrchní zdobnost. Symbolické figury, určité archetypy, které Preislera pronásledují a opakovaně se na jeho obrazech objevují, otevírají hlubší, meditativní rovinu. Mladí muži, tiší milenci či skupiny žen se setkávají se svými sny. Na plátně tak do reality pronikají jejich představy a postavy jen tušené, jak je to už v raném Polibku. Rozmlouvají spolu jazykem beze slov.

Jan Preisler:Jaro

K nejznámějším motivům se řadí Černé jezero. K tomuto tématu se autor inspiroval během výletu do Itálie, kterou navštívil s Antonínem Hudečkem. Vznikly pak obrazy s motivy "smutku, nevěr a melancholií". Nejvíce však rozvíjel původně komorní obraz jinošského aktu u černé vodní hladiny jezera kontrastující s bílými skalními útesy. V nepohnuté temné hladině malíř vystihl zdroj imaginace - nevědomí. Základní motiv prošel několika variantami. Jezerní krajinu obydlely i další ženské postavy zadumané v tichém mlčení.

Výstava postupuje hrubě chronologicky. Jsou zde shromážděny obrazy a črty vztahující se vždy k jednomu motivu, kterému se v určité době malíř věnoval. Na několika verzích můžeme proto porovnat, jak se Preislerova vize proměňovala. Kromě volné tvorby jsou vystaveny obrazy a mozaiky určené k výzdobě veřejných budov. V nich Preisler využívá více secesní dekorativnosti. Podobnou zdobnost najdeme v bordurách a ilustracích doplňujících texty otištěné ve Volných směrech.

Výstava Jan Preisler je v Obecním domě otevřena do 5. října. Navštívit ji můžete denně od 10 do 18 hodin. Plné vstupné činí 100 Kč, snížené pro studenty a důchodce 50 Kč. K dispozici je i rodinná vstupenka za 150 Kč.

autor: mat
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.