Martin Glaser: V Budějovicích jsem se měl jako v bavlnce

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno
Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno

Ředitelem Národního divadla Brno se stal před pěti lety. Předtím byl šéfem činohry Jihočeského divadla. „V Budějovicích jsem se měl jako v bavlnce, komfort, který mi tam zajišťoval ředitel Šesták, se teď snažím poskytovat svým kolegům.“  Martin Glaser je pragmatik a realista, což mu nebrání v tom, aby snil.  

Letos se brněnské Národní divadlo ocitlo v mediální palbě kvůli slovinsko-chorvatskému představení Naše násilí, vaše násilí. Požadavek na odvolání ředitele se objevil v programu jedné extrémistické strany brněnských komunálních voleb. „Každý, kdo divadlu jenom trochu rozumí, tak vidí, jaké výsledky Národní divadlo Brno má,“ odmítá kritiku Glaser, který je teď především stavbyvedoucím. V letošním roce musí po několikaleté rekonstrukci otevřít Janáčkovo divadlo, sídlo brněnské opery. Samozřejmě bojuje o peníze, kterých má jako správný ředitel, stále nedostatek. 

Mluvilo se ale nejen o současnosti. Martin Glaser se narodil v roce 1974 v Sokolově severozápadních Čechách.  „Chtěl jsem být vědcem, ne umělcem,“ říká k období kolem maturity, a proto taky vyrazil studovat chemii do Prahy. Vzorečky mu šly, ale viděl divadlo a byl uhranut. Udělal si tabulku možných profesí, obodoval je a vyšel mu divadelní režisér. „Ze zkoušky na Matfyzu jsem šel k přijímačkám na DAMU, kam mě vzali na poprvé.“