Martin Bedřich: Nakladatelství musí být s knihou ve shodě

31. leden 2019

Jako literární historik se zabývá vztahem slova a obrazu – a jako šéfredaktor nakladatelství Portál promýšlí vztah knih a čtenářů.

Portál původně začal jako psychologické a pedagogické nakladatelství, ale postupně rozšířil svůj záběr na dětskou literaturu a velkou část tvoří literatura spirituální. Portál má několik edic, ale výkladní skříní je řada Klasici, kde vychází Fromm, Montessori, Buber, Freud, Jung nebo Adler.

Portál vydává ročně kolem stovky knih.

Podle Martina Bedřicha si musí každé nakladatelství svou oblast pečlivě vybírat. A s nadsázkou říká, že pokud i velmi dobrou knihu vydá nakladatelství jiného zaměření, tak ji zabije.

Redakční zkušenost má Martin Bedřich i z časopisu Salve nebo z dalších nakladatelství. Za určující označuje své působení v Academii a v současné době spolupracuje s nakladatelstvím Verzone, které se v ediční řadě Xin zaměřuje na moderní čínskou literaturu.

autor: Petr Šrámek
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.