Marek Šedivý, dirigent

1. duben 2016
03602254.jpeg

Mladý dirigent a klavírist Marek Šedivý už ve svých 29 letech dirigoval většinu našich předních symfonických orchestrů, včetně Symfonického orchestru BBC.

Hosté Telefonotéky, na které se můžete těšit.

Někdy se dirigentský talent poněkud schovává za vynikajícím klavíristou a vyhledávaným komorním hráčem. To je i případ dirigenta Marka Šedivého. Jako dirigent na sebe upozornil v roce 2009 na Chopinově festivalu v Mariánských lázních. V místě, které láká především milovníky klavíru, debutoval jako dirigent ještě jako posluchač Pražské konzervatoře. Tato instituce ostatně Marka Šedivého katapultovala také do Rudolfina, kde v r. 2010 absolvoval. Nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat – pravidelná a úspěšná spolupráce je především s orchestrem PKF – Prague Philharmonia, se Symfonickým orchestrem hl. města Prahy – FOK a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. V roce 2014 již nahrával se Symfonickým orchestrem BBC a o rok později vystoupil na „Debutu Pražského jara“.

Dirigent Marek Šedivý se ještě jako klavírista a posluchač Pražské konzervatoře postupně vzdělával v dirigentských třídách Hynka Farkače, Miriam Němcové a Miroslava Košlera. Během studií se rovněž účastnil mistrovských kurzů např. u Kennetha Kieslera (Michiganská univerzita) nebo Vladimira Ponkina (Moskevská konzervatoř). V současné době studuje magisterský program v oboru dirigování na Akademii múzických umění v Praze. Se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK vystoupil v roce 2014 několikrát, a to jak v rámci oslav Roku české hudby ve Smetanově síni Obecního domu tak ve Dvořákově síni Rudolfina v Praze.

Úspěšná vystoupení přinesla další pozvání - Novoroční koncert FOK (1. 1. 2015) v Obecním domě. Mezi významnější projekty s orchestrem PKF – Prague Philharmonia patří např. provedení Prokofjevovy scénické hudby Péťa a vlk na festivalu Dvořákova Praha (2012) nebo nastudování baletu Orpheus Igora Stravinského na festivalu Internationale Gluck Opern Festspiele 2014 spolu s baletním souborem Dortmund Ballet. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu vystoupil Marek Šedivý poprvé v prosinci 2014 na předvánočním koncertu v Dvořákově síni Rudolfina a poté na „Debutu Pražského jara“ (2015). V lednu 2015 natočil pro firmu Sony dva klavírní koncerty Ludwiga van Beethovena s čínskou klavíristkou Fang Yuan a Symfonickým orchestrem BBC.

03554710.jpeg

Marek Šedivý věnuje velkou pozornost i operní a baletní hudbě. Na doporučení Jiřího Bělohlávka byl angažován jako asistent dirigenta v inscenaci Wagnerovy opery Tristan a Isolda v Canadian Opera Company Toronto. V červenci téhož roku měl možnost dirigovat představení Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky v rámci Evropské hudební akademie v Teplicích. V současné době nastudovává operu P. Mascagniho Sedlák kavalír a baletní inscenaci Faurého Requiem ve Slezském divadle v Opavě a je 2. dirigentem opery Macbeth G. Verdiho, kterou uvádí Státní opera Praha.

Marek Šedivý je úspěšný rovněž jako klavírista. V roce 2012 vydal společně s houslistou Jakubem Fišerem společné CD s houslovými sonátami C. Francka, C. Debussyho a F. Poulenca. Mezi další komorní partnery patří např. houslista a violoncellista Josef a Petr Špačkovi, se kterými v roce 2007 nahrával pro japonskou stanici NHK a následně absolvoval koncertní turné po Japonsku.

Rozhovor na téma dirigentské praxe, přípravě baletních a operních představení, plánů i nových příležitostí, prolínaly nahrávky Marka Šedivého. Nezapomněli jsme ani na klavírní umění a zkušenosti Marka Šedivého jako komorního hráče.

Čtěte také: Archiv odvysílaných dílů Telefonotéky.