Manifest designerů: Velčovského zlaté plechovky i Hayonův Cosmocake

30. říjen 2018

I po skončení letošního ročníku mezinárodního festivalu designu a módy Designblok, jehož tématem byla oslava, pokračuje v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze výstava nazvaná Manifest. Organizátoři dali prostor tvůrcům, kteří jsou spojení s dvacetiletou historií Designbloku a kteří ho inspirovali a ovlivnili. Výstava proto manifestuje odlišné přístupy k navrhování předmětů, způsoby myšlení a otvírá i téma úlohy designerů.

Yes, we can. Ano, my můžeme. Anebo Ano, my konzervujeme. To prostřednictvím své instalace z pěti tisíc zlatých plechovek, ve kterých je zakonzervovaný vzduch, manifestuje v hlavním Divadelním sále Colloredo-Manfeldského paláce designér Maxim Velčovský. Eva Eisler zase vytvořila upcyklované světelné objekty. Instalace Light Upgrade odkazuje k její touze, aby lidstvo ěnovalo větší úsilí vývoji v oblasti obnovitelných zdrojů, recyklaci a rekonstrukci již existujícího. Speciální instalaci Cosmocake přivezl původem španělský designér Jaime Hayon -narozeninový dort, který představuje jeho zásadní práce.

Hayonův Cosmocake

V Colloredo-Manfeldském paláci vystavuje i architektonicko-designerské studio Olgoj Chorchoj, grafický designér Petr Babák nebo studio produktového designu deFORM, které dokonce kvůli Designbloku vzniklo, říká Jakub Pollág. „My jsme s kolegou Václavem Mlynářem založili deFORM před sedmi lety a bylo to asi dvanáct minut před odevzdáním přihlášky. Podmínkou totiž bylo, že pokud chceme mít jako dva designéři jeden stánek, tak musíme vystavovat pod jedním jménem, být jedna entita.“

Květináč, DeFORM

Studio deFORM na výstavě představuje dva nové produkty - květináč a skleněný stolek. A Jakub Pollág vysvětluje, co svou světelnou instalací manifestují. „Pro nás je manifestem už samotná instalace, která ukazuje zajímavý způsob, jak se dá v co nejlepším světle ukázat produkt. Nad naší instalací máme osm pohyblivých světel, které vytvářejí světelnou a stínovou hru.“

Čtěte takéNárodní muzeum otvírá dosud nepřístupné prostory. Výstavy jsou do konce roku zdarma

Organizátoři oslavili i Michala Stracha, oceněného v soutěži Diploma Selection v Designbloku 2015. Na výstavě Manifest vystavuje práci nazvanou Pure vandalism. „V podstatě je to skoro oxymóron, protože využívám věci, které jsou hotové a recykluju jednak materiál, jednak i formu některých předmětů. Takže přestože vzniká něco nového, co by mohlo být čisté, tak je to určitá forma vandalismu, protože transformuju věci existující.“

Instalace Pure vandalism Michala Stracha

Ze zahraničních hostů manifestuje svůj přístup k tvorbě nejen Jaime Hayon, ale také holandská designérka Ineke Hans nebo Španěl Jorge Penadés. Výstava Manifest bude v Colloredo-Manfeldském paláci v Karlově ulici v Praze otevřená do neděle 4. listopadu.

Spustit audio