Magdalena Kožená slaví významné životní jubileum. Uměleckoprůmyslové muzeum připravilo výstavu jejích kostýmů

26. květen 2023

Už třicet let navrhuje oděvní výtvarnice Daniela Flejšarová kostýmy pro slavnou českou mezzosopranistku Magdalenu Koženou, která právě dnes slaví významné životní jubileum. Několik svých kostýmů, ať už pracovních, ve kterých vystupuje při koncertech, i těch, které běžně používá v soukromí, věnovala Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze. A vznikla výstava s názvem Koncert pro dva smysly.

Sir Simon Rattle a Magdalena Kožená

Slavná operní mezzosopranistka Magdalena Kožená se narodila v Brně. Jejím snem bylo stát se pianistkou, po úrazu v mládí se rozhodla pro pěveckou dráhu. Zpěv vystudovala na brněnské konzervatoři, následně pokračovala VŠMU v Bratislavě. Od té doby vystupuje pravidelně na operních jevištích po celém světě. Jejím manželem je dirigent Simon Rattle, spolu mají tři děti.

Čtěte také

„Magdalena vůbec není náročná zákaznice. Magdalena je přímý jednoduchý člověk, takže odhadne okamžitě, kde jí na těch šatech něco obtěžuje, kde má pocit, že ta silueta by pro jeviště by jí ubližovala. Ale v podstatě to jsou jediné argumenty, které spolu řešíme. Jinak velkoryse nechává všechno na mě,“ popisuje spolupráci se zpěvačkou oděvní výtvarnice Daniela Flejšarová.

Výstavu Daniela Flejšarová / Magdalena Kožená. Koncert pro dva smysly můžete v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze navštívit do 17. září.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.