Ludvík Kundera: Totální kuropění. Hra o mnoha obrazech, s mnoha osobami a jedním jazzorchestrem
Rozhlasovou verzí původně divadelní hry Totální kuropění si připomínáme sto let od narození Ludvíka Kundery. Hra o mnoha obrazech, s mnoha osobami a jedním jazzorchestrem, jak zní její podtitul, byla inspirována autorovou vlastní zkušeností z totálního nasazení za druhé světové války. V režii Evžena Sokolovského se představí celá řada významných hereckých osobností brněnské Mahenovy činohry šedesátých let. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Redaktora, básníka, překladatele, dramatika a dramaturga Ludvíka Kunderu s rozhlasem, konkrétněji tedy s rozhlasem brněnským, spojuje autorství několika původních her – jmenujme například tituly Krásné ženy neboli Joseph Goebbels, Královská sonáta, Malé smutné štronzo, Zvědavost, Naprosto lhostejné nebo Hra o Janáčkovi.
Hra Totální kuropění vznikla na počátku šedesátých let minulého století pro činohru brněnského Mahenova divadla. Při její tvorbě se autor inspiroval vlastními zkušenostmi z totálního nasazení za druhé světové války. Vznikla silná generační výpověď komponovaná do volné řady výstupů a písní, inspirovaná jak brechtovskou poetikou, tak principy poetického divadla Emila Františka Buriana. 24. června 1961 se tak v premiéře v režii Evžena Sokolovského představilo velké jevištní plátno s podtitulem „Divadlo o mnoha obrazech, s mnoha osobami a jedním jazzorchestrem“. V roce 1962 pak byla natočena rozhlasová verze této inscenace, v níž účinkuje většina herců z původního divadelního obsazení.
Související
-
Životaběh Ludvíka Kundery, spisovatele a nepřehlédnutelné postavy české kulturní scény
Poslechněte si osudy básníka, prozaika, dramatika, překladatele, editora a výtvarníka, který se narodil právě před 100 lety (*22. března 1920).
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.