Lubomír Tyllner, etnomuzikolog

19. červenec 2017

Hostem Telefonotéky byl Lubomír Tyllner, ředitel Etnologického ústavu Akademie věd ČR, odborník na etnomuzikologii.

S docentem Lubomírem Tyllnerem nejen o folkloru hovořil Ilja Šmíd.

Když se profesionálně připravený hudebník stane muzikologem, je to pro vědeckou práci to nejlepší spojení. Když etnomuzikolog folklor nejen zkoumá, ale také jej prakticky provozuje, je to báječné.

A když navíc takový odborník svoji práci miluje, je to prostě ideální. To všechno se spojuje v osobnosti doc. Lubomíra Tyllnera, dlouholetého ředitele Etnologického ústavu Akademie věd ČR, zakladatele jeho etnomuzikologického oddělení.

Povídali jsme si o tom, jakou roli hrála lidová píseň a lidové umění roli v životě našich předků, a jakou roli by mohly sehrávat dnes, kdybychom si jich uměli více vážit.

Hlavním zaměřením Lubomíra Tyllnera je tradiční hudba a etnomuzikologie v prostoru Evropy.

Provázejí ho bohaté pedagogické zkušenosti, vlastní hudební aktivity a především muzikologické a ediční projekty.

Archiv odvysílaných pořadů.

autor: Ilja Šmíd
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...