Listopadové události 89 v českých divadlech. Vzpomínají přímí účastníci pohnutých dní
Po 17. listopadu 1989 se česká divadla přes noc proměnila v informační síť lidí, pracujících na změně politického režimu. Z divadelníků a studentů se takřka přes noc stali „manažeři“ revolučního převratu. Jak se na to s odstupem dívali přímí aktéři? Poslouchejte on-line po dobu jednoho týdne po odvysílání.
Na dobu, kdy česká divadla dobrovolně přestala hrát divadlo a otevřela se občanům jako místa, kde se mohou svobodně vyslovit k politice a společenskému uspořádání, vzpomínají účastníci pohnutých dní Oldřich Kužílek, Vlasta Gallerová, Petr Oslzlý, Martin Mejstřík, Apolena Veldová, Josef Kovalčuk a další.
V Institutu umění – Divadelním ústavu v Praze se v říjnu 2009 konala konference s názvem Divadlo a revoluce. Uspořádalo ji několik mladých absolventů divadelní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jak mladí badatelé zjistili: divadelní archivy z té doby jsou poloprázdné, záznamy z tehdejších sdělovacích prostředků vesměs nepoužitelné – a tak byl dvacet let poté nejvyšší čas začít shromažďovat materiál a zpovídat pamětníky.
Čtěte také
Pokusem o povzbuzení paměti byla také beseda listopadových revolucionářů uspořádaná na závěr konference. Renata Venclová z ní pořídila následující sestřih a doplnila ho úryvky z archivních zvukových materiálů. Spolu s pamětníky se přeneste v čase – dnes již o třicet jedna let zpátky – a poslouchejte. Třeba si vzpomenete, ve kterém z českých divadelních sálů jste listopad 89 prožívali vy.
Související
-
Sametové vysílání. Připomeňte si revoluční události i osobnosti v pořadech Vltavy
Davy v ulicích, cinkání klíčů a vzduchem poletující naděje, že bude všechno jinak. Od Sametové revoluce uplynulo třiatřicet let. (Skoro) všechno je jinak.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...