Lila

3. říjen 2022

Decentní písničkářský zážitek přichystala pro své posluchače Markéta Irglová, a to svou třetí sólovou deskou s názvem LILA. Hodnocení připravil Pavel Zelinka.

(…) Právě ona duchovní vyrovnanost je i po hudební stránce pověstnou červenou nití, která provází celou kolekci. Ta je postavena na Markétině stále uhrančivém hlase, její výrazné hře na klavír a decentním doprovodu manžela a několika hostí. Konkrétně českého kytaristy Petra Moce, houslistku Marju Gaynor a venezuelského perkusistu Manuela Barreta. Ti všichni slouží melodicky přirozeným skladbám, které, i přes své křehké jádro se vyhýbají nebezpečným zátočinám patosu. Vzdušná podstata LILA je mistrovskou prací producenta, který podtrhnul silné stránky manželčina rukopisu a způsobil, že i závěrečný díl sólové trilogie nepodlézá vysoko nastavenou laťku předchozích kolekcí. Nové album je ideální společník pro přicházející podzimní dny. (…)

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.