Léto v Paříži? Divadlo, tanec a hudba na nádvořích nebo v parcích
Pařížský festival Paris quartier d'été (Paříž, letní čtvrť) představuje to nejlepší ze světového divadla, tance i hudby na unikátních místech především ve venkovních prostorech. Festival byl založen v roce 1990 z iniciativy bývalého ministra kultury Jacka Langa a měl by k návštěvě lákat hlavně ty, kteří nemohou v době dovolených opustit město.
Carol Fierz o záměru festivalu říká: „Během letních měsíců je to 40-50 procent obyvatel, kteří nemají možnost odjet, a tráví léto v Paříži. S ekonomickou krizí se letní dovolené navíc zkrátily, takže lidé více zůstávají ve městě. Festival chce kromě uměleckých počinů představit i jedinečná místa, kostely, parky, nádvoří galerií a muzeí, nebo nábřeží Seiny. Místa, která by za normální situace podobná představení nehostila. Lidé tak mohou objevit nejen umělce nebo umělkyni, ale i zajímavé místo. Takhle jsme třeba představili taneční choreografku Anne Teresu De Keersmaeker v kostele Svatého Eustacha. Své sólo uvedla bez speciálního osvětlení jen v prostorech tohohle nádherného kostela a lidé ji tak mohli zdarma vidět hned tři krát.“
Všechna ze sto třiceti představení zdarma sice nejsou, minimálně polovina ale ano. Často jsou také taneční nebo akrobatické choreografie představeny na volném prostranství, jako třeba na schodišti u Baziliky Sacré-Coeur. „Pro letošek jsme se chtěli vyvarovat nějaké kategorizaci. Samozřejmě tady uvidíte tanec, nový cirkus, performance, divadlo i koncerty. Ty ale nejsou nijak zaškatulkovaná. Uvedu Vám příklad. Představení Sans objet Auréliena Boryho se věnuje vědě, Aurélien je také vystudovaný inženýr, a na scéně vystupuju ne herec, ale robot. Na všech umělcích, které jsme oslovili, je vidět, že vycházejí z různých uměleckých i vědních oborů. Festival je tak takovým mixem umění.“
Mezinárodní přehlídka nemá společné téma Z 16 skupin i jednotlivců je více jak polovina ze zahraniční. Například z Korey, Německa, Izraele, Spojených států nebo Brazílie. „Nabízíme tak trochu něco jiného. Hrát v divadle je prostě normální. My je představíme třeba na nádvoří Picassova Muzea, kde se musí podřídit podmínkám ať už světelným tak i počasí. To je případ tanečníka flamenca Israele Galvána. Podřídit se podmínkám ale musí nejen performer, ale i publikum. Společně tak tanečník i publikum prožívají představení za neobvyklých podmínek.“
Festival vede asociace L'été parisien (v překladu Pařížské léto), kterou finančně podporuje hlavně Město Paříž, Ministerstvo kultury a z části i Region Ile-de-France. Přehlídka má oslovit co nejvíce lidí na co nejvíce místech v pařížském regionu, proto do budoucna chceme expandovat i mimo tak zvanou zeď - tedy mimo centrální Paříž.