Letní filmová škola po devětadvacáté

25. červenec 2003

Tak trochu jiný filmový festival - mohl by znít podtitul filmového dýchánku s nemalou tradicí - Letní filmové školy. Její devětadvacátý ročník se odehrává opět v Uherském Hradišti, jejím ředitelem je opět po všech stránkách civilně vystupující Jiří Králík a proběhne opět na přelomu července a srpna. Kromě dvoustovky celovečerních filmů všech regionů, témat, délek a barev je přichystána ještě přibližně osmdesátka doprovodných akcí, hudební koncerty, divadlo, tanec a filmové workshopy nevyjímaje.

Páteř letošního ročníku tvoří dvě hlavní témata "Film a básník" a "Film a smrt", sekci pro nás exotických filmů tentokrát reprezentuje Mexiko (alias největší domácí přehlídka mexického filmu o pětadvaceti snímcích), tradičně přijdou na řadu i ozvěny velkých filmových festivalů a premiéry českých filmů. Bohatost a pestrost programu je na jedné straně, na straně druhé je pilně udržovaná důvěra návštěvníků, kteří se sem každoročně vracejí a vracet patrně budou nezávisle na konkrétních tématech - jak v loňském rozhovoru pro Český rozhlas naznačil Jiří Králík: "Lidé sem nejezdí ani tolik za tématy jednotlivých sekcí, jako spíš ze setrvačnosti z minulých let, dík důvěře, kterou jsme si u nich snad vybudovali..."

Letní filmová škola

Již proklamovaná exklusivita filmové školy spočívá hlavně v možnostech doplnit mezery ve filmovém vzdělání, a to především ve snímcích dnes již těžko dostupných a v příležitosti nejen vidět, ale i živě diskutovat s filmovými tvůrci o snímcích, které sem přivezou. Mezi nimi by se letos kromě zvučných domácích jmen (Jiří Krejčík, Stanislav Milota, Břetislav Pojar) měly objevit i hvězdy světového formátu, za všechny Krzysztof Zanussi, Terry Gilliam či Jevgenij Jevtušenko. Bonusovou perličkou bude (v rámci podsekce "medializace smrti") návštěva světově asi nejproslulejšího válečného zpravodaje Petera Arnetta, neméně zcestovalé Petry Procházkové a editora CNN Tomáše Etzlera.

Letní filmová škola

Pro internetový portál Českého rozhlasu se k festivalu chystá ještě nemálo materiálu, očekávat se dá akcent na nové domácí snímky (proběhnou zde mj. i premiéry Dubova Správce statku, všeříkajícího Woodstocku z Trutnova či novinky Theodory Remundové - Ničeho nelituji) a ozvěny letošních festivalů. Na internetových stránkách LFŠ se kromě informací o tom, jak se na festival akreditovat (jistě by se hodilo připomenout, že od loňska existuje možnost akreditací na jednotlivé dny) dohledáte i aktualizovaného programu a informací o doprovodných akcích.

autor: Hynek Just
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.