Leo Perutz: Noc pod Kamenným mostem. Příběhy z tajemného prostředí rudolfinské Prahy
Noc pod Kamenným mostem – to je titul dramatického seriálu, který podle knihy povídek rakouského autora Lea Perutze pro rozhlas napsal Rudolf Ráž. Jeho příběhy se odehrávají v atmosféře magické i poněkud tajemné Prahy za časů, kdy na hradě vládne císař Rudolf II. a pražským rabínem je proslulý Rabi Löw. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.
Leopold Perutz se narodil 2. listopadu 1884 v Praze, kde byl jeho otec majitelem textilní továrny. Když továrna vyhořela, rodina přesídlila do Vídně. Leo Perutz tu studoval matematiku a stal se úředníkem v pojišťovně. Za první světové války byl na frontě těžce raněn a jako korespondent navštívil Rusko. Po válce žil ve Vídni.
Po nástupu fašismu byl Perutz jako Žid a antifašista nucen emigrovat. Za nový domov si zvolil Palestinu, z níž se po válce do Evropy už natrvalo nevrátil. Od konce 40. let až do své smrti žil střídavě v Tel Avivu a v Rakousku. Zde také 25. srpna 1957 v lázeňském městečku Bad Ischl zemřel na srdeční infarkt.
Napsal řadu historických románů i románů ze současnosti, které měly okamžitý úspěch, psal i novely a divadelní hry. Perutzovy romány s tajemnými, fantastickými a snovými prvky jsou působivé, ba napínavé a velmi čtivé. Mnohé obsahují detektivní či kriminální motivy. Poslední knihou, kterou za svého života publikoval, je Noc pod kamenným mostem (1953), kde volně spojuje příběhy a legendy z židovského ghetta a z Pražského hradu doby Rudolfa II. Osm dramatických zastavení zpracoval do podoby rozhlasového seriálu Rudolf Ráž.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
-
Hedvika. Můžete mít mladší rodiče, než jste vy sami? Poslechněte si parodii Karla Poláčka!
-
Případy Sherlocka Holmese, otce Browna, slečny Marplové a dalších anglických detektivů
-
Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad. Jak zachránit beznadějně zadlužené panství?
-
Stefan Zweig: Josef Fouché. Portrét jednoho bezpáteřního politika
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.