Leo Perutz: Noc pod Kamenným mostem. Příběhy z tajemného prostředí rudolfinské Prahy

27. červen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karlův most

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Noc pod Kamenným mostem – to je titul dramatického seriálu, který podle knihy povídek rakouského autora Lea Perutze pro rozhlas napsal Rudolf Ráž. Jeho příběhy se odehrávají v atmosféře magické i poněkud tajemné Prahy za časů, kdy na hradě vládne císař Rudolf II. a pražským rabínem je proslulý Rabi Löw. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Dramatizace: Rudolf Ráž
Účinkují: Eliška Balzerová, Josef Červinka, Stanislav Zindulka, Antonín Molčík, Václav Postránecký, Ilona Svobodová, Rudolf Pellar, Eva Horká, Petr Pelzer, Růžena Merunková, Veronika Tůmová, Michal Dlouhý, Vlastimil Zavřel, Vladimír Bejval, Miloš Hlavica, Jiří Hálek, Jan Medlík, Květoslava Straková, Ladislav Trojan, Bořivoj Navrátil, Jiří Langmajer a další
Dramaturgie: Marie Říhová
Překlad: Tomáš Kratěna
Hudba: Irena Tausingerová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1997

Leopold Perutz se narodil 2. listopadu 1884 v Praze, kde byl jeho otec majitelem textilní továrny. Když továrna vyhořela, rodina přesídlila do Vídně. Leo Perutz tu studoval matematiku a stal se úředníkem v pojišťovně. Za první světové války byl na frontě těžce raněn a jako korespondent navštívil Rusko. Po válce žil ve Vídni.

Po nástupu fašismu byl Perutz jako Žid a antifašista nucen emigrovat. Za nový domov si zvolil Palestinu, z níž se po válce do Evropy už natrvalo nevrátil. Od konce 40. let až do své smrti žil střídavě v Tel Avivu a v Rakousku. Zde také 25. srpna 1957 v lázeňském městečku Bad Ischl zemřel na srdeční infarkt.

Napsal řadu historických románů i románů ze současnosti, které měly okamžitý úspěch, psal i novely a divadelní hry. Perutzovy romány s tajemnými, fantastickými a snovými prvky jsou působivé, ba napínavé a velmi čtivé. Mnohé obsahují detektivní či kriminální motivy. Poslední knihou, kterou za svého života publikoval, je Noc pod kamenným mostem (1953), kde volně spojuje příběhy a legendy z židovského ghetta a z Pražského hradu doby Rudolfa II. Osm dramatických zastavení zpracoval do podoby rozhlasového seriálu Rudolf Ráž.

autor: Marie Říhová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová