Leo Perutz: Noc pod Kamenným mostem. Příběhy z tajemného prostředí rudolfinské Prahy

27. červen 2021

Noc pod Kamenným mostem – to je titul dramatického seriálu, který podle knihy povídek rakouského autora Lea Perutze pro rozhlas napsal Rudolf Ráž. Jeho příběhy se odehrávají v atmosféře magické i poněkud tajemné Prahy za časů, kdy na hradě vládne císař Rudolf II. a pražským rabínem je proslulý Rabi Löw. Poslouchejte on-line po dobu jednoho měsíce po odvysílání.

Dramatizace: Rudolf Ráž
Účinkují: Eliška Balzerová, Josef Červinka, Stanislav Zindulka, Antonín Molčík, Václav Postránecký, Ilona Svobodová, Rudolf Pellar, Eva Horká, Petr Pelzer, Růžena Merunková, Veronika Tůmová, Michal Dlouhý, Vlastimil Zavřel, Vladimír Bejval, Miloš Hlavica, Jiří Hálek, Jan Medlík, Květoslava Straková, Ladislav Trojan, Bořivoj Navrátil, Jiří Langmajer a další
Dramaturgie: Marie Říhová
Překlad: Tomáš Kratěna
Hudba: Irena Tausingerová
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 1997

Leopold Perutz se narodil 2. listopadu 1884 v Praze, kde byl jeho otec majitelem textilní továrny. Když továrna vyhořela, rodina přesídlila do Vídně. Leo Perutz tu studoval matematiku a stal se úředníkem v pojišťovně. Za první světové války byl na frontě těžce raněn a jako korespondent navštívil Rusko. Po válce žil ve Vídni.

Po nástupu fašismu byl Perutz jako Žid a antifašista nucen emigrovat. Za nový domov si zvolil Palestinu, z níž se po válce do Evropy už natrvalo nevrátil. Od konce 40. let až do své smrti žil střídavě v Tel Avivu a v Rakousku. Zde také 25. srpna 1957 v lázeňském městečku Bad Ischl zemřel na srdeční infarkt.

Napsal řadu historických románů i románů ze současnosti, které měly okamžitý úspěch, psal i novely a divadelní hry. Perutzovy romány s tajemnými, fantastickými a snovými prvky jsou působivé, ba napínavé a velmi čtivé. Mnohé obsahují detektivní či kriminální motivy. Poslední knihou, kterou za svého života publikoval, je Noc pod kamenným mostem (1953), kde volně spojuje příběhy a legendy z židovského ghetta a z Pražského hradu doby Rudolfa II. Osm dramatických zastavení zpracoval do podoby rozhlasového seriálu Rudolf Ráž.

autor: Marie Říhová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...