Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška
Legendární pražské pivnice: U Vejvodů se stal z malíře Klusáčka hostinský
V historii pražského hostince U Vejvodů v Jilské ulici najdeme příběh o záchraně chátrajícího renesančního paláce, o malíři, který se stal hospodským nebo o hrobu keltské ženy. Do oblíbeného kabaretu sem chodil i Jaroslav Hašek a do ryze českého kina zase Karel Čapek.
Chátrající dům, který se měl údajně bourat kvůli stavbě nového činžovního komplexu, koupil v roce 1908 malíř Karel Ludvík Klusáček. V uměleckých kruzích měl hodně přátel, a tak sem za ním chodila řada osobností. „Třeba architekt Josef Fanta nebo malíři Josef Mánes a František Ženíšek. A pravděpodobně i Alois Jirásek,“ vyjmenovává publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.
Rekonstrukce domu byla provedena právě podle návrhu architekta Josefa Fanty a stavitelé během ní našli překvapivý nález. „Šlo o hrob keltské ženy, která svírala v rukou novorozeně a společně tu odpočívali stovky let,“ říká Lukáš Berný a dodává, že právě k Vejvodům chodíval spisovatel Jaroslav Hašek do kabaretu, ve kterém vystupoval spolu s Emilem Arturem Longenem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka