Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška

Legendární pražské pivnice: U Vejvodů se stal z malíře Klusáčka hostinský

V historii pražského hostince U Vejvodů v Jilské ulici najdeme příběh o záchraně chátrajícího renesančního paláce, o malíři, který se stal hospodským nebo o hrobu keltské ženy. Do oblíbeného kabaretu sem chodil i Jaroslav Hašek a do ryze českého kina zase Karel Čapek.

Podtácek restaurace a jídelny U Vejvodů

Chátrající dům, který se měl údajně bourat kvůli stavbě nového činžovního komplexu, koupil v roce 1908 malíř Karel Ludvík Klusáček. V uměleckých kruzích měl hodně přátel, a tak sem za ním chodila řada osobností. „Třeba architekt Josef Fanta nebo malíři Josef Mánes a František Ženíšek. A pravděpodobně i Alois Jirásek,“ vyjmenovává publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.

Malíř a hospodský Karel Ludvík Klusáček

Rekonstrukce domu byla provedena právě podle návrhu architekta Josefa Fanty a stavitelé během ní našli překvapivý nález. „Šlo o hrob keltské ženy, která svírala v rukou novorozeně a společně tu odpočívali stovky let,“ říká Lukáš Berný a dodává, že právě k Vejvodům chodíval spisovatel Jaroslav Hašek do kabaretu, ve kterém vystupoval spolu s Emilem Arturem Longenem.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.