Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška

Legendární pražské pivnice: hostinský Brinda od Černého vola posílal pivo vězňům

Na Loretánském náměstí na Hradčanech najdeme pivnici U Černého vola, v jejímž sklepení jsou dodnes vidět původní městské hradby. Dům U Černého vola je součástí historické řadové zástavby a vyniká mimo jiné i tím, že před ním nikdy nebylo podloubí. Objekt zdobí výjimečně hodnotné vrcholně barokní průčelí s reliéfem, který zachycuje svatého Lukáše s Pannou Marií.

Svérázný hostinský Josef Brinda z pivnice U Černého vola

Hospoda tu s přestávkami funguje poslední tři století, první zmínka o ní pochází už z roku 1726. I tady se střídali majitelé a hospodští, jedno jméno ovšem vyčnívá – hostinského Josefa Brindy. „Začal tu pracovat na sklonku císařství a byla to svérázná postava místního hradčanského života. Pan Brinda tu nebyl pro hosty, ale spíše hosté pro něho. Byl to ale skvělý hostinský a vlastenec,“ popisuje publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.

V Brindově hostinci se proto sházeli třeba členové Maffie, organizace, která byla součástí českého protirakouského odboje během první světové války. „V Kapucínské ulici byla věznice pro politické vězně, kteří po popuštění dost často hned zamířili právě k Černému volovi. Chodil sem Kramář, Rašín, Soukup, Klofáč, zkrátka polovina pozdější nejvyšší politické reprezentace země,“ říká Berný, který o Černém volovi v knize Kde pijí múzy píše: „Černý vůl je zrcadlem starých hostinců a pivnic. Syrových, hrubozrnných, nenavoněných, ale přesto čistých a až podmanivě kouzelných.“

Spustit audio