Legendární pražské pivnice. Druhý domov i inspirace Jaroslava Haška
Legendární pražské pivnice: U Medvídků byl na pivu i Čajkovskij
V domě U Medvídků v ulici Na Pernštýně bydlel malíř vrcholného baroka Václav Vavřinec Reiner. Dodnes v něm najdeme hostinec, ve kterém si v roce 1888 dal pivo i skladatel Petr Iljič Čajkovskij. „Tehdy projížděl Evropou, a když přijel do Prahy, vzal ho pod svá křídla Antonín Dvořák. A ten ho sem zavedl,“ říká publicista a autor knih Kde pijí múzy Lukáš Berný.
V druhé polovině 19. století fungoval hostinec i jako šantán, nebo chceme-li tingl-tangl. „U nás se tomu říkalo zpěvní síně a koncem 19. století byly hodně populární. Nebyl tu prostor pro velké umění, ale šlo o zábavu, zpívalo se, tancovalo a musela tu být neuvěřitelná atmosféra,“ dodává Lukáš Berný.
Od roku 1833 vlastnili dům U Medvídků manželé Marie a August Vendulákovi, které ve svém vrcholném období namaloval Josef Mánes. Tyto oleje na plátně patří k jeho vůbec nejlepším portrétům. Za éry Vendulákových byla v domě otevřená také vinárna, která zažila svá nejlepší léta na začátku 20. století pod vedením Josefa Vladimíra Petříka. Ten ovšem neměl Jaroslava Haška moc v lásce. „Jak víme, Hašek popíjel hodně a rád a víno si zrovna nevychutnával. Petříkova luxusní vína z Dalmácie si lil do půllitru a ředil vodou, aby je mohl pít jako pivo,“ osvětluje vinárníkovu nelibost Lukáš Berný.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.