Ládík je jenom jeden. Rozhlasový portrét bylinkáře a špičkového karatisty Ladislava Kříže

10. prosinec 2020

Ladislav Kříž pochází ze starého bylinkářského rodu a umění diagnostikovat a léčit pomocí bylin se naučil od svého tatínka. Kromě vlastní praxe přednáší a vyučuje fytodiagnostiku například na Univerzitě nové doby. Dalším jeho životním posláním je karate.

K Ladislavu Křížovi mě zhruba před deseti lety přivedla kamarádka. Můj zdravotní stav byl tenkrát hodně špatný. Zkoušela jsem, co se dalo. Léčila se pomocí tradiční medicíny, navštěvovala více či méně věrohodné léčitele. Z této doby mám mimochodem spoustu bizarních zážitků. Někteří mě chtěli léčit kapkami z ropy, jiní mi vyhrožovali, že když nepřijdu zrovna k nim, tak zemřu, jiní chtěli 5 000 korun za hodinu terapie apod.

K poslednímu „léčiteli“, panu Křížovi jsem přišla bez většího očekávání. Po svých předchozích zkušenostech jsem už nevěřila vlastně nikomu. Bylinky jsem v dětství lisovala do herbáře, měla jsem je ráda, ale o jejich působení jsem do hloubky nepřemýšlela.

Karatista a léčitel Ladislav Kříž

Dnes je to však jinak a díky setkání s Ladislavem Křížem se můj názor na bylinky a vlastně i na život jako takový proměnil. Potkala jsem člověka, který stojí nohama pevně na zemi, ale dokáže vnímat i jemné vibrace, energie lidí a rostlin.

Ladislav Kříž je zatím poslední z dlouhé linie bylinkářského rodu Křížů. Své diagnostické schopnosti v sobě probudil díky tatínkovi už v dětství a od té doby své schopnosti v mnohém vytříbil. Práci bylinkáře se věnuje už třicet let. Kromě své praxe přednáší i fytodiagnostiku na universitě nové doby a na Škole bylinných terapií v Českém Krumlově.

Další jeho životní láskou je karate. Patří k našim špičkovým karatistům. Je několikanásobným mistrem České republiky, mistrem Evropy i vicemistrem světa.

Karatista a léčitel Ladislav Kříž

Založil Karate do Fudokan institut a je trenérem dětí i dospělých ve své škole Karate Kříž. Je absolventem Fakulty tělovýchovy a sportu na Universitě Karlově se specializací na karate. Kamarádi mu říkají Šaman a někteří prostě jenom Ládík. Jako bylinkář pracuje společně s bratrem v jednom dejvickém domě. Oba hodně ovlivnil svět předků a hlavně jejich tatínka, který byl považován za výjimečného léčitele a diagnostika.

Ladislav Kříž se pohybuje ve dvou zdánlivě odlišných světech, které se prolínají. A v obou těch světech není nouze o přátele, hrdiny a dobré učitele.Jedna z posledních myšlenek vyřčených v dokumentu vyjadřuje jeho přístup k boji, k léčení a možná i životu jako takovému.

„Jak by řekl klasik, což nám vždycky říká pan profesor Ilija Jorga, je citace z knihy pěti kruhů Umění boje. Není smyslem boje vyhrát, ale smyslem boje je neprohrát, takže pokud přistupujete k tomu, že neprohrajete, tak neprohrajete, já tedy nepřistupuju k boji s tím, že chci vyhrát, já přistupuju s tím, že nechci prohrát.“

autor: Gabriela Albrechotvá
Spustit audio