Kukačky si důmyslně vybírají hnízda

3. prosinec 2013

Kukačky jsou známí hnízdní parazité – ale jak ukazují nejnovější poznatky biologů, vybírají si hnízda svého hostitele ještě důmyslněji, než se dosud předpokládalo.

Kukačku zná asi každý – a každý asi také ví, že je to mezidruhový hnízdní parazit. Nestaví si vlastní hnízdo, ale snáší svá vejce do hnízd jiných druhů ptáků a nejen že jim přenechává veškerou péči o své potomky, ale její mláďata pak po vylíhnutí vytlačují z hnízda vajíčka či mláďata hostitele.

Vědci z brněnského Ústavu biologie obratlovců Akademie věd zjistili, že kukačka si dokonce dokáže aktivně vybrat hnízdo hostitele tak, aby její vejce bylo co nejpodobnější vejcím hostitele a ten je nerozpoznal a neodstranil.

Jejich studii uveřejnil prestižní zahraniční vědecký časopis Proceedings of the Royal Society B. Podle ředitele uvedeného ústavu, docenta Marcela Honzy, se už před časem podařilo prokázat, že ve střední Evropě došlo patrně ke změně hostitele kukaček.

autoři: Jana Olivová , Karel Kratochvíl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.