Korpus češtiny si zahrává s AI, ale taky usnadňuje výuku cizinců
Saša Michailidis se ptá lingvisty Jiřího Miličky z Ústavu českého národního korpusu FF UK a učitelky Terezy Binderové ze ZŠ Grafická na pražském Smíchově. Český národní korpus, který systematicky mapuje vývoj naší rodné řeči už třicet let, se nyní propojí s umělou inteligencí. Jak nám to pomůže? K čemu korpus vlastně je? Jak reflektuje proměny češtiny? A jak se to projevuje ve výuce?
Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
Chcete nám něco vzkázat?
Své komentáře nebo tipy posílejte na adresu: akcent@rozhlas.cz.
Související
-
Umělá inteligence zahltila i školy. Žáci bývají krok před učiteli, říká ředitel
Jak se vyvarovat rizik, která jsou spojená s využíváním AI? Saša Michailidis se ptá Evy Nečasové a Marka Adlera.
-
Umělá inteligence, nová technologie a nový společenský systém?
Co se mění s nástupem umělé inteligence a nových technologií? Jak chytrá je umělá inteligence ve skutečnosti? Jak rozumět volání po regulaci velkých technologií?
-
Jan Němec: Mé relé je skvělé
Médii nedávno proskočila zpráva, že americká herečka Scarlett Johansson hodlá žalovat společnost Open AI, která stojí za jazykovým modelem ChatGPT.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.