Konec slušné debaty v Čechách? Dřív jsme chodili do hospody, dnes se vybíjíme na sítích
15. říjen 2024
Saša Michailidis se ptá filozofa Václava Němce z FF UK a moderátora podcastu Kecy a politika, experta na politický marketing Petrose Michopulose. Akcent o slovu hoststvo, kterému předcházela vltavská úvaha filozofa Tomáše Koblížka, vyvolal plno reakcí na sociálních sítích. Ale je to v podstatě jen kapka v moři sporů ve veřejném prostoru. A to i v oblasti kultury. Vzpomeňme třeba kauzy Mornštajnová vs. Toy Box nebo petice proti AVU. Proč neumíme konstruktivně debatovat?
Související
-
Tomáš Koblížek: Spor o „hoststvo“. Proč nesouhlasím s profesorem Olivou
Minulý měsíc Česká televize vyvolala bouřlivé reakce, když v jednom z příspěvků na sociálních sítích použila místo slova „hosté“ slovo „hoststvo“.
-
Tomáš Koblížek: Nikdo se nedozví, kdo jsi. Úvaha o cenzuře
V souvislosti s cenzurou, která v těchto dnech začíná dopadat na některá slovenská média, se objevila řada politických komentářů. Co k cenzuře může dodat filozofie?
-
Zrušení přechylování jde tvrdě proti duchu češtiny, míní jazykovědec Oliva
„Každý z nás je jazykově houba,“ uvádí jazykovědec Karel Oliva. Jak vnímá češtinu současnosti? Proč odmítá zrušení přechylování? A jsou Češi nejvulgárnějším národem?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.