Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka vysíláme v přímém přenosu 18. června. Zazní Dvořákova Stabat Mater

15. červen 2017

Česká filharmonie uspořádá v neděli 18. června 2017 od 18 hodin ve Dvořákově síni Rudolfina Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka. Na programu koncertu pod taktovkou Jakuba Hrůši bude Dvořákova Stabat Mater.

Česká filharmonie pořádá v neděli 18. června 2017 od 18 hodin ve Dvořákově síni pražského Rudolfina Koncert k uctění památky Jiřího Bělohlávka. Na programu pod taktovkou Jakuba Hrůši bude Dvořákova Stabat Mater. Sólových partů se ujmou Kateřina Kněžíková, Kateřina Jalovcová a Pavel Černoch a Jan Martiník, kteří spolu s Jiřím Bělohlávkem uvedli Stabat Mater v květnu tohoto roku v Rotterdamu. Sborové party zazpívají členové Pražského filharmonického sboru. Více v příspěvku Daniela Jägera.

 

Jiří Bělohlávek v pořadu Telefonotéka

 „Dvořákovu Stabat Mater jsem si zamiloval už jako chlapec, když jsem jako člen Khünova dětského sboru spoluúčinkoval na mnoha provedeních. Tehdy byla tradice, že o Velikonocích se Stabat Mater hrála ve Smetanově síni hned několikrát a my jsme vždycky stáli v mušli nad orchestrem, odkud jsme zpívali sbor andělů ve čtvrté části. Od té doby to dílo ohromně miluji. Jakmile jsem měl možnost začít ho interpretovat sám, každou příležitost jsem využil a vždycky jsem to rád dělal,“řekl šéfdirigent a hudební ředitel České filharmonie Jiří Bělohlávek v souvislosti s vydáním Stabat Mater, která je jeho vůbec poslední nahrávkou s Českou filharmonií (vyšla 5. května).

„Vybrat program a dirigenta na koncert pro Jiřího Bělohlávka bylo v  těžkých chvílích po oznámení jeho odchodu vlastně to úplně nejjednodušší. Věděli jsme, že to musí být Dvořákova Stabat Mater, umělecky silná a lidsky hluboká skladba, kterou měl Jiří mimořádně rád. A věděli jsme, že jediný, kdo Stabat Mater může provést, je Jakub Hrůša, jeho vynikající žák a blízký přítel,“ uvedl generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Za Jiřím Bělohlávkem. Připravili jsme speciální vysílání a mimořádnou vzpomínkovou besedu s hosty

03549328.jpeg

V noci na čtvrtek 1. června zemřel po dlouhé těžké nemoci šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek. Bylo mu 71 let. V současné době nejznámějšímu českému dirigentovi jsme věnovali vzpomínku v mimořádném živém vysílání s hosty.

autor: Český rozhlas Vltava
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?