Kodeky na čtení knih máme v hlavě, říká Jan Kozák

23. březen 2024

 Ze své knihovny vybírá religionista Jan Kozák. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2024.

„Jakousi biblí mého dětství byl Nekonečný příběh německého autora Michaela Endeho, všude jsem ji bral s sebou,“ říká religionista Jan Kozák. „Jako dítěti mi otevřela fascinaci tím, jak kniha funguje. Na stránce jsou černé klikyháky a my nějakým zázrakem poté, co na ně pohlédneme, spatříme před očima vzdálené kraje, poznáme cizí osoby, zúčastníme se dobrodružství. Zatímco počítače mají různé kodeky, aby dekódovaly soubory vizuální nebo hudební stopy, v případě knihy my lidé máme ty kodeky ve své hlavě. A to je vlastně zázrak knihy.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.