Kniha pro tajemné bytosti. Modrá agáve vnikla spojením pozoruhodných koláží a básní
Kniha Modrá agáve je určena tajemným bytostem mezi 12. a 18. rokem a postaralo se o ni nakladatelství Baobab. Navštivte s námi pokoj, kde pták Libostromec usedá pod palmu chudých.
Obvykle jsou ilustrace šité na míru textu, ale Petr Borkovec se rozhodl pro opačný postup. Ke kolážím ze starých knih o pokojových rostlinách začal psát básně (nejen) pro dospívající mládež. Má, ale smysl dělit tvorbu na tu pro děti a pro dospělé? „Některé věci, které se objevily ve sbírce pro dospělé, jsem potom publikoval v dětské knize. Myslím, že se to nemusí nijak rozdělovat.“
Libostromec Dutozob
V básních se to hemží nejen pokojovými rostlinami, ale také opeřenci. Proč je příroda pro Petra Borkovce pořád fascinujícím zdrojem inspirace? „Občas moje čtení vypadá jako diskuse se sběratelem, nebo entomologem. Část svého dětství jsem prožil uprostřed malého hospodářství plného zvířat,“ přiznává Petr Borkovec.
Do palmy chudých liják buší,
pod palmou sedí chudí
a dlaněmi si drží uši —
déšť hučí, uši studí.
Úryvek z básně Palma chudých, sbírka Modrá agáve
Související
-
V zimě chodíme ve svetrech, říká básník Petr Borkovec o životě v letní vile architekta Jana Kotěry
V Černošicích v Praze-západ najdeme památkově chráněnou letní vilu z let 1902 až 1903, kterou Kotěra navrhl pro pražského dekoratéra interiérů Františka Fröhlicha.
-
Jak dobře popsat kohoutí křik nebo krovky střevlíka? Nejprve se musíte dívat, říká Petr Borkovec
Má rád hudbu Leoše Janáčka hranou na akordeon a každý rok se vrací na sever Itálie. Je dobrým pozorovatelem. Od 90. let píše básně, v poslední době i krátké povídky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.