Kniha o houbách mi změnila život, říká Markéta Pilátová

27. červenec 2024

Ze své knihovny vybírá spisovatelka a novinářka Markéta Pilátová. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2023.

„Během koronavirové epidemie jsem znovu začala chodit na houby. A pořídila jsem si knihu amerického biologa Merlina Sheldrakea Propletený život, kde se na předsádce píše, že ‚čím více toho o houbách víme, tím méně toho bez nich dává smysl.‘ To mi učarovalo,“ říká Markéta Pilátová. „Autorova odborná kniha se čte jako detektivka. Člověk má pořád pocit, že je spolu s biologem na stopě svatého houbového grálu, něčeho, co mu naprosto změní život. A mně tato kniha skutečně život změnila. Došlo mi, o čem a proč chci psát potom, co jsem se vrátila z Latinské Ameriky, kde jsem dvanáct let pracovala jako učitelka českých krajanů. Když jsem si přečetla kapitolu Jaké je to být houbou, začala jsem psát příběh o ženě, která je taky houbou, žije v Jeseníkách, a když ji utrhne nějaké dítě v nesnázích, Bába Bedla, jak jsem ženu pojmenovala, dítěti pomůže.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.